Както и се очакваше, въвеждането на системата ВАР във Висшата лига предизвиква огромни дискусии и противоречия още в самото начало на новия сезон.
За първите 20 срещи от кампанията в Англия, ВАР се намеси пет пъти, за да промени съдийските решения и да повлияе на крайния резултат от мачовете. Употребата на технологията все още обърква и футболистите, и зрителите, още повече когато идва в комбинация с прилагането на някои от последните промени във футболните правила.
В английския футбол ВАР се въвежда със същите основни правила, важащи от появата на системата и използвани още на Мондиал 2018. Технологията влиза в действие само когато съдията на терена е допуснал "ясна и очевидна грешка" в някоя от четирите основни сфери: при гол, дузпа, директен червен картон или когато реферът обърка самоличността на играчите и например изгони неправилния човек.
Съществуват обаче и особености на системата във Висшата лига, създадени с цел да има възможно най-малко прекъсвания на играта.
На първо място, реферите са инструктирани да избягват опцията да гледат повторения на дадена ситуация на монитора, предвиден за тях до тъчлинията. Опитът с ВАР показва, че при този тип прекъсвания се губи най-много време. Вместо това, на главните съдии е казано да се доверяват на съветите, които получават от колегите си във ВАР стаята.
Реферите пред екраните пък са инструктирани да не прекаляват с намесите си и наистина да го правят само при много очевидни грешки. Това обаче не важи при правилото за засадата - там се смята, че един футболист или е в засада, или не, независимо с малко или с много. По тази причина головете се разглеждат и за най-минимални случаи на засада и вече видяхме до какво води това в един от мачовете от първия кръг.
Във Висшата лига тълкуват малко по-различно и правилото за игра с ръка, колкото и това да не се харесва на Международния футболен борд.
Шефът на съдиите в Англия Майк Райли обясни, че на Острова ще прилагат малко по-меко новия правилник за играта с ръка и няма да считат за нарушение ситуации като например тази с Муса Сисоко от Тотнъм при дузпата във финала на Шампионската лига срещу Ливърпул.
Съдиите обаче ще са длъжни да отменят всеки гол, ако при атаката някой от нападателите е играл с ръка, независимо дали неволно или не, и с това е допринесъл за попадението. Такъв казус също вече имаше още в първия кръг на първенството.
В галерията може да видите петте съдийски решения от първите два кръга в Премиър лийг, които бяха коригирани с намесата на ВАР.