Мъри и Федерер вървят към челен сблъсък

Мъри и Федерер ще се сблъскат на полуфинала в Мелбърн

Няма нищо сигурно, но Анди Мъри и Роджър Федерер безкомпромисно напредват в Откритото първенство на Австралия по тенис и това обещава страхотен сблъсък между тях на полуфиналите. Шотландецът и швейцарецът още нямат загубен сет в хода на турнира, а и двамата се възползваха от физическите проблеми на съперниците им, за да се класират на четвъртфиналите.

Мъри победи Жил Симон, който след петсетовата победа срещу Гаел Монфис и два дни почивка не беше напълно възстановен, а Федерер се справи с Милош Раонич, който игра с обезболяваща инжекция в крака, сложена точно преди началото на мача.

В същото време Новак Джокович, №1 в света и шампион в Мелбърн от миналата година изкара пет много трудни часа на корта, докато успее да отстрани Станислас Вавринка в неделя в невероятен петсетов мач. А днес не даде шанс и на Томас Бердих и си осигури място на полуфиналите. Мъри и Федерер досега не са имали сериозни трудности в първите си четири мача. Мъри е играл общо седем часа от началото на турнира, а Федерер е единственият тенисист в Мелбърн, който досега не е допуснал пробив в негов сервис.

Федерер победи Раонич с 6:4, 7:6 и 6:2 и се класира за 35-и пореден път на четвъртфинал на турнир от Големия шлем, но следващият му съперник ще е много по-труден - Жо-Вилфред Цонга, като французинът успя да го изненада неприятно на четвъртфиналите на Уимбълдън преди две години.

Мъри също ще играе с французин - 25-годишния Жереми Шарди, който е №36 в света и за първи път в кариерата си ще играе на четвъртфинал на турнир от Големия шлем. Двамата са се срещали пет пъти досега и Мъри има четири победи, но в последния мач - в Синсинати през лятото спечели Шарди.

„Обикновено играя добре срещу него - обясни вчера Мъри, който имаше нужда само от 95 минути, за да отстрани Симон с 6:3, 6:1 и 6:3. - Но Шарди играе добър тенис, а тази седмица записа големи победи. Сервисът му е много добър, играе много агресивно, но бекхендът е слабата му страна. Обича много да атакува.

„Понякога Жереми може да действа прибързано, но когато играта му върви, той е много труден съперник, най-малкото защото не ти позволява да поддържаш своя ритъм на игра. И наистина се бори до последно."

Шарди пък демонстрира увереност: „Знам, че мога да победя всеки. Когато съм уверен, вярвам напълно в способностите си. Когато печеля, нямам проблеми с увереността."

Понякога фаворитите искат да започнат турнира с по-трудни съперници, но Мъри е доволен, че досега не му се е налагало да се справя с противници като тези на Джокович. Той обаче не смята, че от победите в отделните кръгове може да се извади някакво общо заключение.

„В някои големи турнири съм стартирал много добре, в други съм имал трудности в първите кръгове - обясни Мъри. - Миналата година на Уимбълдън срещу ЕИво Карлович беше много оспорвано, трудно ми беше и срещу Маркос Багдатис.

„Понякога в Мелбърн стартирам добре и минавам втория кръг без дори да съм загубил сет. Но това няма значение. Роджър също няма загубен сет, сигурен съм, че е доволен от това. Трябва да видим обаче какво можем да направим оттук нататък, ако се стигне до сблъсък с него, искам да съм готов."

Победата на Мъри срещу Симон не будеше никакво съмнение, от момента, в който той успя да пробие сервиса му в първия гейм. Жил, който е №16 в света нямаше достатъчно сили, след като му трябваха 4 часа и 43 минути, за да отстрани Монфис в събота, а по-късно призна, че просто не е бил в състояние да се бори срещу Мъри. Анди вече има десет поредни победи срещу него

22-годишният Раонич, който се откроява като лидер на новото поколение млади тенис звезди просто нямаше шанс срещу Федерер и не го спасиха дори силните му и точни сервиси. Но инжекцията си каза думата и той беше на път да се откаже от мача, но реши да се бори до край.

Федерер обяви, че е доволен от играта си: „Чувствах се добре на корта. Движех се добре, реагирах добре, схващах бързо важните ситуации, а това беше много важно, особено при неговите атаки и сервиси."