На Лионел Меси му писна.
Това, което го изкара от нерви, бе не толкова спечелената 34-та титла на Ла Лига от Реал Мадрид, а фактът, че Барселона я поднесе на тепсия.
"Не искахме всичко да свършва така, но това описва перфектно сезона ни - каза пред "Movistar" Меси след шокиращата загуба с 1:2 от Осасуна в четвъртък вечер.
Бяхме много инертни, слаби, разконцентрирани... Загубихме доста точки, а този двубой е олицетворение на кампанията ни.
Ние, футболистите, трябва сериозно да се вгледаме в себе си, но същото трябва да направят и останалите в клуба. Ние сме Барса и трябва да се борим да печелим всичко. Не може да гледаме Реал... Реал си свърши работата, но ние им помогнахме предостатъчно.
Ако искаме да спечелим Шампионската лига, ще трябва да направим много промени. Ако продължаваме по същия начин, ще отпаднем още срещу Наполи."
Меси не само е прав, но има и правото да бъде толкова гневен. Той продължава да върши своята работа - 23 гола и 21 асистенции в лигата го доказват. Но твърде често е оставен сам да дърпа отбора, докато Барса плавно-плавно излизаше от строя. Катастрофата в четвъртък беше неизбежна.
Треньорската смяна през януари - замяната на Ернесто Валверде с Кике Сетиен, очевидно не проработи. Същото може да се каже и за трансферите, направени в последната година.
Франки де Йонг, със сигурност е класен футболист и има бъдеще в Барселона, но все още не е показал защо бе купен. Антоан Гризман, Мартин Брейтуейт и Жуниор Фирпо просто не са "замесени от каталунско тесто", така да се каже. Провалът да се построи отбор около Меси се проваля в последните години.
Резултатът е очевиден - това е най-слабата Барса в последното повече от десетилетие.
Бившият президент Жоан Лапорта усети, че Барселона е достигнал "края на цикъла" през май 2008 г. Бяха допуснати доста грешки, някои направени и от него, и той почувства, че е време те да бъдат поправени. За съжаление, това означаваше раздяла с Франк Рийкард, който бе извел Барса до триумф в Шампионската лига две години по-рано.
Нидерландецът все още имаше година до края на договора си, но Лапорта знаеше, че е време за промяна. Бе видял признаци на упадък в тима още предишния сезон, но бе решил да прояви уважение.
Но след като Барселона бе унижена с 1:4 от големия съперник Реал Мадрид в края на втория сух сезон, Лапорта вече бе убеден, че трябва да спре периода на разпад. Но уволнението на Рийкадрд не бе лесна задача.
"Това беше много емоционален момент - призна Лапорта тогава - Беше ми трудно да назова и едно грешно нещо, което той е направил."
Но това беше правилното решение. Барса се нуждаеше от основен ремонт и Лапорта натовари с тази задача бившия полузащитник Пеп Гуардиола. Резултатът беше феноменален.
Смелото решение на Лапорта да извади треньора от втория отбор и да го постави начело на мъжете е не просто ключов момент в историята на Барселона, но то промени курса на световния футбол. Каталунците си върнаха идентичността и отново започнаха да следват модела на Йохан Кройф, а терминът "тики-така" влезе във футболния наратив.
Гуардиола се отърва от футболисти като Деко, за да може да построи отбор около Меси, Шави и Андрес Иниеста, давайки достатъчно шанс и на момчета от академията като Серхио Бускетс и Педро.
12 години по-късно на "Камп Ноу" е нужна нова чистка. Барса завършва най-лошия си сезон в Ла Лига от 2007/08. От последната кампания на Рийкард каталунците не са печелили толкова малко мачове, са регистрирали толкова малко точки и са отбелязвали толкова малко голове.
Донякъде беше изненадващо, че се задържаха в борбата за титлата до самия край на сезона. Представянето е също толкова сиво колкото и резултатите. Надеждите, разбира се, бяха, че Сетиен, като последовател на принципите на Кройф, ще върне стария облик на Барса.
Изглеждаше така сякаш Валверде води Барселона към трета поредна титла, когато дойде шокиращото му уволнение през януари, но испанецът така и не успя да се хареса на феновете заради прагматичния футбол, който изповядваше тимът под негово ръководство. И въпреки това уволнението му точно на този етап беше грешка. Сега тя изглежда дори по-голяма отколкото тогава.
Сетиен пристигна с обещания за атрактивен футбол, но се провали с гръм и трясък. Дори при Тата Мартино каталунците не са изглеждали толкова неориентирани, което си е постижение. Не от тези, с които да се хвалиш.
Но да хвърляме цялата вина за срива в Ла Лига върху Сетиен би било грешно. В клуба цари тотална бъркотия на най-високо ниво от месеци, а хаосът директно влияе върху представянето на състава на терена.
Провалените опити за връщането на Неймар; скандалът ПР компанията и социалните мрежи; нуждата за спешно ново попълнение през февруари; неразбориите около намаляването на заплатите - Меси и компания трябваше да се справят с катастрофа след катастрофа.
Всичко достигна връхната си точка по време на изолацията. Докато тя сплоти играчите на Реал и ги мотивира за финалния спринт до титлата, Барса се разпадна напълно. Нищо чудно, че новият договор на Меси, който да го задържи на "Камп Ноу" и след 2021-ва все още се бави.
Лапорта, разбира се, сега играе политически игри, казвайки, че "се страхува" капитанът да не си тръгне. Бившият президент се е прицелил в още един мандат и ще излезе в битка с Джосеп Мария Бартомеу за президентския пост.
А столът на Бартомеу се клатеше още преди Лапорта да обяви президентските си амбиции. Още през февруари се чуваха призиви за оставката му, а оттогава той е все по-недолюбван от феновете.
Бартомеу е сигурен, че Меси ще остане на "Камп Ноу" и че Барса ще бъде сериозен играч на трансферния пазар това лято, въпреки че именно ужасните икономически ходове от 2015-а насам доведоха клуба до тази катастрофална ситуация в момента.
Отново се говори за желанието на каталунците да привлекат и Неймар, и Лаутаро Мартинес. Истината е, че в момента нямат средствата да вземат който и да било от двамата.
Феновете се успокояват донякъде с пробива, който направиха Ансу Фати, Рики Пуиг и Роналд Араухо от Ла Масия в първия тим през този сезон, но още не могат да си обяснят хода с размяната на Артур за седем години по-възрастния Миралем Пянич. Още един 30-и-нещо-годишен, който отдавна е прехвърлил най-добрите си дни.
Бартомеу трябва да поеме отговорност за пропадането на отбора след спечелването на Шампионската лига през 2015-а. Вместо това ставаме свидетели на жалките му опити да критикува решения на ВАР, с които се опитва да обясни титлата на Реал.
Луис Суарес също се присъедини към думите на Меси, заявявайки пред "Mundo Deportivo": Не трябва да търсим оправдания. Трябва да гледаме себе си и да приемем реалността."
А истината е, че единственият начин Барса да си върне поне малко от стабилността преди важните мачове от Шампионската лига, то Бартомеу ще трябва да се погледне в огледалото.
Както Лапорта през 2008-а, трябва да признае, че са допуснати огромни грешки, че той е виновен за част от тях, да не казваме по-голямата част. Ако не го стори, заслужава да бъде първата жертва на закъснялата с много чистка на "Камп Ноу".