Процесът, който започна с една загуба на Барселона с 3:5 от Виляреал през януари, завърши тази сряда с поръчка на суши за къщата на Жоан Лапорта.
Именно със суши президентът на Барса отпразнува заедно с Шави Ернандес решението треньорът да остане начело на клуба.
Шокиращото поражение в началото на годината подтикна Шави да обяви намерението си да напусне след края на сезона. Тогава той настояваше, че ще бъде непреклонен и ще си тръгне, независимо какво се случи в предстоящите мачове.
Само 91 дни по-късно легендарният бивш халф се обърна на 180 градуса след последната си среща с Лапорта.
В промеждутъка Барселона влезе в серия от 13 мача без загуба, а ръководството и феновете все по-настойчиво убеждаваха треньора да остане.
Поредицата от добри резултати беше рязко прекъсната миналата седмица с поредните загуби от ПСЖ и Реал Мадрид, които сложиха край на надеждите в Шампионската лига и в испанското първенство.
Но дори след като стана ясно, че през сезона трофей няма да бъде спечелен, приоритет на шефовете продължи да бъде задържането на Шави.
А колкото и да твърдеше, че няма как нещо да се промени, той склони да изпълни своя договор, който е до лятото на 2025 г.
Така каталунците вече се подготвят за следващия сезон с яснотата кой ще бъде начело на тима.
Но как се стигна до този развой и това ли е най-доброто решение за двете страни?
От гледна точка на клуба, затрудненото финансово състояние безспорно беше водещ фактор, но не беше единственият.
Макар че Лапорта убеждава всички, че ръководството не е преговаряло с друг треньор и винаги е искало единствено Шави, някои източници твърдят друго - че в Барса са проявили интерес към поне няколко кандидати.
Проблемът е бил, че е щяло да бъде много трудно да бъде взет треньор от друг клуб. Първо, заради нуждата да се плати неустойка за ангажирането му и второ, защото не могат да го изкушат с голяма заплата или голям бюджет за селекция.
Последното се е оказало отблъскващо и за безработните треньори от висок ранг. Освен това не е имало единодушие сред босовете относно някои от кандидатите.
Източници на ESPN посочват като варианти германците Ханзи Флик и Томас Тухел, както е треньорът на втория отбор на Барса Рафаел Маркес.
Но основният въпрос е бил доколко те са щели да свършат по-добра работа от Шави.
На този етап в Барса предпочитат да заложат на стабилността и да разчитат, че при Шави все още има поле за развитие.
Когато наставникът пое отбора от Роналд Куман, успя да го придвижи от девето до второ място в таблицата.
После в първия си цял сезон начело, Шави спечели титлата и Суперкупата на Испания.
През този сезон имаше спад и наистина не бяха извървени очакваните стъпки напред (въпреки първото класиране на четвъртфинал в Шампионската лига от 2020 г. насам).
Но и сред публиката, и сред ръководителите се цени високо смелостта на Шави да залага на младите и да превърне таланти като 17-годишния Пау Кубарси и 16-годишния Ламин Ямал в звезди.
Не е толкова трудно да разберем защо Барселона предпочете Шави пред другите възможни сценарии, но по-сложно е да си отговорим защо треньорът промени своята позиция.
През януари легендата се оплака от "жестоката и неприятна" атмосфера около Барса, обяви се за психически изчерпан и даже заговори за опасност за душевното си здраве. Всичко идваше от напрежението, свързано с треньорския пост в Барселона, а Шави изглежда не можеше да го понесе.
Същото напрежение беше накарало и самия Пеп Гуардиола да се оттегли години по-рано, въпреки феноменалните му успехи с може би най-великия отбор в историята на Барселона. Затова човек можеше да влезе в положението на Шави при обясненията му за непоносимото напрежение.
Когато в четвъртък обясняваше пред журналистите какво го е накарало да остане, той призна, че токсичната атмосфера около отбора ще се завърне при първите знаци за проблеми в новия сезон.
Но добави и че над 30-годишният му опит на "Камп Ноу" му помага да знае какво точно да очаква. Като основна причина за завоя изтъкна получената подкрепа от президента, директорите, играчите и привържениците през последните три месеца.
Добави и че притежава "енергията" да продължи и че проектът - изграден около млади таланти като Кубарси, Ямал, Гави и Педри - далеч не е завършен.
Разбира се, в цялата ситуация съществуват аспекти и мотиви, които и клубът, и треньорът премълчаха.
Онази загуба от Виляреал дойде след седмици на слаби резултати и отчайващо представяне в защита. 4 и повече голове бяха допуснати не само срещу "жълтата подводница", но и срещу Реал, Жирона и Атлетик Билбао.
През декември вече вървяха слухове, че Рафа Маркес е гласен за временен треньор, ако се наложи уволнение на Шави. Самият Шави сякаш изпревари събитията, когато обяви, че на тима му трябва "смяна на посоката", която може да дойде само с неговото напускане.
В края на февруари обаче източници вече докладваха, че в Барса са осъзнали колко трудно ще бъде да открият заместник на Шави.
Мечтаните от Лапорта опции като Пеп Гуардиола и Юрген Клоп бяха счетени за невъзможни, а около останалите кандидати съществуваха доста съмнения.
Йерархията в клуба не е била убедена доколко Ханзи Флик ще може да развие младите футболисти, а периодите на Тухел в Челси и Байерн Мюнхен са породили скептицизъм.
Роберто Де Дзерби от Брайтън е бил отхвърлен, защото не е водил топ клуб досега, докато за Микел Артета опасенията са били, че просто няма да иска да напусне Арсенал.
Междувременно дойде подобрението в играта и резултатите на Барселона, изкачването до второ място в първенството и пробива в елиминациите на Шампионската лига.
13-те мача без загуба и впечатляващите победи над Атлетико Мадрид и ПСЖ бяха неопровержимо доказателство, че Шави се справя отлично, а отборът се развива.
Шефовете заявиха публично, че искат той да размисли, а феновете редовно скандираха името му.
Шави държеше на мнението си, че прогресът е следствие именно от ранния му анонс, че ще напуска. Треньорът все още не даваше индикации, че ще промени нагласата си, а тогава дойде болезненото отпадане от Шампионската лига.
Тежко загубеният реванш от Пари Сен Жермен и неприятният развой в последвалото Ел Класико развалиха настроението в клуба, но вече имаше надежда - Шави беше готов да се срещне с ръководството и да обсъжда бъдещето си.
Срещата се случи тази сряда и първо беше със спортния директор Деко и с един от най-доверените съветници на Лапорта, Алехандро Ечевария.
Тогава все още далеч не беше сигурно какво ще се случи, но се оказа, че шефовете са се намесили в конфигурацията на треньорския щаб и са поискали още един човек да се грижи за физическата подготовка.
Зад кулисите е имало разделение сред шефовете относно крайното решение, но стабилността е била на първо място и е довела до подкрепа към Шави.
Колкото и да се опитаха да представят атмосфера на пълно обединение в клуба, Лапорта и Шави са наясно, че съюзът между тях може да се окаже крехък.
Шефовете считат, че асистентите на старши треньора в щаба - сред които е и неговият брат Оскар - нямат нужния опит, за да го допълват ефективно.
Той не е съгласен и заяви, че държи на екипа си, но явно клубът ще му назначи най-малкото споменатия нов кондиционен специалист.
Предстои да се планира и един сложен летен трансферен пазар. Цел №1 за подсилване на състава ще бъде дефанзивен халф, но проблемът е, че все още не е сигурно в какво финансово положение ще бъдат "блаугранас".
Те вече надвишават годишния лимит за харчове според правилата на Ла Лига и имат наложени рестрикции на разходите. Лапорта заяви, че се надява рестрикциите да бъдат премахнати през лятото, но това въобще не е сигурно.
Може да се окаже, че трябва да бъдат продадени някои важни играчи, за да бъдат взети други.
В същото време Реал Мадрид, който спечели и трите дербита с Барса през тази кампания, ще бъде подсилен от суперзвезда като Килиан Мбапе и ще става все по-трудно да бъде настигнат.
Затова Шави Ернандес може да очаква всичко друго, но не и спокойствие в работата си през идните месеци.
В началото на годината той изглеждаше напълно изтощен - и мнозина се питат дали отново няма да стигне до такова състояние в твърде кратки срокове.