Целият сезон бе пладнешки обир с взлом срещу Барселона

Това беше ясно още преди неделното Ел класико - Барса остава без трофей през сезона. Даже и каталунците да бяха победили на "Бернабеу", разликата с вечния съперник щеще да е пет точки. Математически нямаше да е невъзможно, но и това щеше да е доста солидна преднина за оставащите малко кръгове.

Сега точките са 11 и да се правят сметки е абсолютно безсмислено. Реал ще вдигне 36-ата си титла, но остава усещането, че срещу Барса бе извършен пладнешки обир през сезона.

Даже в двете издания на класикото каталунците можеха да вземат пълния комплект точки, ако не бяха някои противоречиви решения на съдиите.

А те не бяха едно и две в ущърб на "блаугранас".

Връщаме лентата назад:

Отменената дузпа срещу Хетафе

Още в първия кръг Барса направи 0:0 като гост на Хетафе, а реферът Сото Градо отсъди дузпа дълбоко в добаветото време, която по-късно бе отменена след намесата на ВАР.

Случи се в 101-вата минут, когато бе извършено нарушение срещу Араухо. Арбитърът обаче прецени, че Гави е играл с ръка и отсъди фаул за домакините.

Посичането в Гранада

Барса трябваше да спечели с 3:2 при визитата на Гранада, но същият Сото Градо попречи това да се случи. В 93-тата минута Кансело центрира и Жоао Феликс вкара, излизайки от дълбочина. Реферът обаче отмени попадението, тъй като Феран Торес, стоящ поне на 10 метра по-вдясно, влияел на играта.

Неотсъдена дузпа в първото Ел класико

При 1:0 след ранния гол на Гюндоган и вече в продължението на първото полувреме Чуамени сграбчи Араухо с две ръце, като му попречи да скочи в наказателното полу. Хил Мансано обаче пренебрегна това нарушение, както направиха и реферите във ВАР стаичката. Ако дузпата беше отсъдена и превърната в гол, ставаше 2:0 и е твърде вероятно Барса да беше достигнал до трите точки.

Две дузпи във Вайекас

Месец по-късно дойде гостуването на Райо Валекано, а андалуският рефер Мунуера Монтеро и арагонецът Хайме Латре (ВАР) подминаха две доста очевидни дузпи за каталунците. Първата беше за прийом от джудото срещу Левандовски, а другата - срещу Рафиня.

Подаръците за Реал срещу Алмерия

В 21-вия кръг Реал Мадрид обърна Алмерия с 3:2, след като губеше на почивката с 0:2. В 54-тата минута ВАР сигнализира на рефера Франсиско Хосе Ернандес Маесо за игра с ръка на Кайки в наказателното поле и в крайна сметка арбитърът отсъди дузпа в полза на Реал.

Малко след час игра пък Алмерия отново реши, че си е върнал преднината от два гола,когато точен бе Серхио Арибас, но системата за видеоарбитраж отново се намеси, за да маркира нарушение на Дион Лопи в зародиша на атаката и попадението не бе зачетено.

В 67-ата минута дойде и най-спорното отсъждане в срещата, което бе предизвикано от Винисиус Жуниор , който беше точен за 2:2, но впоследствие видя как съдията Маесо отменя голът заради игра с ръка на бразилеца. И в този случай обаче ВАР излезе на сцената, като след консултация със системата, съдията Франсиско Ернандес промени решението си и все пак призна попадението на мадридчани за редовно, въпреки че повторенията на ситуацията оставиха сериозни въпросителни дали Винисиус в действителност не играе с ръка.

Така, мачът на "Сантяго Бернабеу" продължи при равен резултат, а в оставащото време до края Реал Мадрид очаквано потърси пълния обрат и той най-накрая стана факт дълбоко в добавеното време, когато в 99-ата минута Дани Карвахал донесе победата на своя тим.