За футбола изминалата година не беше като другите. Заради Ковид-19 отложиха европейското. Претупаха турнирите на УЕФА, спираха и пускаха отново националните шампионати. Игра се без публика. Но въпреки това за футболните запалянковци имаше и радостни моменти. Кои бяха те?
16 май: Завръщането на Бундеслигата
Бяха изминали два месеца, в които не гледахме нито един мач от петте най-силни първенства в Европа. Точно тогава германската Бундеслига се завърна като пример за останалите, че футболът е по-голяма зараза от всякакви вируси като Ковид-19. В дербито на кръга Борусия (Дортмунд) победи Шалке 04 с 4:0. Запалянковците по целия свят се въодушевиха, че животът пак ще стане като преди. Нищо, че малцина от тях са способни да произнесат както трябва името на отбора РазенБалшпорт от Лайпциг, а абсолютно никой не знае повече от двама играчи на Майнц 05.
25 юни: Ливърпул шампион на Англия
Трябваше да минат три десетилетия, за да може привържениците на Ливърпул да видят техния отбор с шампионската титла. Трофеят беше напълно заслужен, тъй като тимът на Юрген Клоп завърши с 99 точки актив, и цели 18 повече от преследвача Манчестър Сити. Колосално! Целият футболен свят (с някои незначителни изключения като Евъртън и Манчестър Юнайтед) приветства триумфа на Ливърпул, съчетал в състава си звезди като Мохамед Салах, Садио Мане, Върджил ван Дайк, Деян Ловрен, Роберто Фирмино.
28 юни: Изяществото на Бензема
Течеше 45 минута на двубоя между Еспаньол и Реал (Мадрид), когато Карим Бензема направи най-изумителното отиграване на годината. При атака в наказателното поле на противника Бензема подаде с пета топката на Каземиро, който вкара гола за победата с 1:0. Парадоксалното беше, че французинът физически нямаше как да види съотборника си, но го намери някак си по усет. "Така виждам футбола! Знаех си, че Каземиро се е засилил отзад", отбеляза французинът след мача. Треньорът на Реал Зинедин Зидан, иначе пестелив откъм комплименти, добави: "Не съм учуден. Бензема не е обикновен футболист, а изобретател". Доста специалисти казват, че това е била АТАКАТА НА ГОДИНАТА.
17 юли: Добре дошъл, Лийдс!
Ценителите на английския футбол дълги години подсмърчаха по Лийдс - великият отбор, подвизавал се последно в елита в началото на новия век, когато в състава му играеше убийственият тандем Хари Кюъл - Марк Видука. Миналата година доста народ остана разочарован, когато Лийдс загуби с 2:4 баража за влизане срещу Дарби Каунти. Сега обаче хората на големия мениджър Марсело Биелса бяха без грешка и се завърнаха във Висшата лига след 16 години изгнание по долните дивизии. Добре дошли!
14 август: Спектакълът на Байерн в Лисабон
Мачът на мачовете за 2020 г.! Доста народ мърмореше, когато УЕФА обяви, че Шампионската лига продължава от четвъртфиналите нататък едва в един двубой, без публика, и то само в Лисабон. Форматът обаче се оказа перфектен като за тези вирусни времена, а черешката на тортата беше победата на Байерн с 8:2 срещу Барселона. Кой можеше да предположи този развой на стадион "Луш", при положение, че в 7 минута резултатът беше 1:1? А двата гола на Коутиньо в последните минути направиха баварската вечер още по-фантастична.
23 август: Финалът на Шампионската лига
Първият финал на най-големия клубен турнир в Европа, проведен без публика, остана в историята с победата на Байерн над Пари Сен Жермен. За пръв път от 1993 г., когато Марсилия стана шампион, френски отбор имаше шанс отново да повтори успеха. Монако не успя през 2004 г. срещу Порто, а сега и многомилионният футболен проект от Париж катастрофира в сблъсъка с "немската футболна машина", както гласи доброто старо клише. Кингсли Коман донесе победата на Байерн с 1:0 след гола си в 59 минута, а Килиан Мбапе може горчиво да съжалява за пропуска си срещу баварския вратар Мануел Нойер.
30 август: Лион триумфира в Шампионската лига
Става въпрос за женския футболен отбор на Лион. Само седмица след краха на Пари Сен Жермен срещу Байерн, сънародничките им от Франция успяха да вземат най-големия клубен трофей, макар и при дамите. На стадион "Аноета" в испанския град Сан Себастиан момичетата на треньора Жан-Люб Васьор постигнаха бляскава победа с 3:1 над германките от Волфсбург. Сред голмайсторките бяха и красавиците Южени Льо Сомер и Сара Бьорк Гунарсдотир, впечатляваща зеленоока блондинка от Исландия. За Лион това е пети пореден трофей - постижение, съпоставимо само с това на мъжете от Реал (Мадрид) през 50-те години в стария турнир за Купата на европейските шампиони.
28 ноември: Да живее Шахтьор (Солигорск)!
Хората са казали - не плюй в паницата, от която си ял. Затова трябва да отдадем заслуженото на футболното първенство на Беларус - единственото, което не спря по време на пандемията. Нали помните как през април гледахме по телевизията онези смелчаци от БАТЕ Борисов, Динамо (Минск) и Славия (Мозир)? Като няма риба, и ракът е риба, а като няма друг футбол, и този от Беларус става. Краят на първенството там завърши по изключително драматичен начин, а шампионската титла бе грабната от Шахтьор (Солигорск). Преди последния кръг БАТЕ Борисов имаше една точка повече, а гостуването му на Динамо (Минск) завърши 0:0. По същото време "миньорите" от Солигорск се мъчеха у дома си срещу ФК Минск. Редовното време изтече при резултат 2:2, когато публиката на малкия стадион в Солигорск вдъхнови своите да се вдигат на щурм с мощен одобрителен рев. В доиграването защитникът Роман Бегунов заби шампионския гол, а след него Артьом Архипов узакони победата с 4:2. Коментаторите отбелязаха, че Netflix трябва да закупи авторските права върху този сезон в Беларус и да направи трилър, с акцент върху събитията в последния кръг.