Спомняте ли си смъртта на персоналните компютри? Според много публикации "работният кон" на потребителските технологии "умира" от години, което реално просто означава, че остарява. Преди няколко години обаче възходът на таблетите убеди анализаторите на бранша, че те ще нанесат довършващия удар на лаптопите.
Има обаче един проблем с тази теза.
Да, таблетите са чудесни за ровене в интернет, гледане на филми и игра на мобилни игри. Те дори имат някои атрактивни приложения в офиса, особено за хора, които работят на крак. Но тези, които се опитаха да заменят своите компютри с таблети, бързо установиха, че по-малките и плоски джаджи невинаги са по-добри. За критични задачи от рода на текстообработка, електронни таблици, сериозен гейминг или графичен дизайн сензорният екран се оказа твърде слаб заместител на истинската клавиатура.
Междувременно нарастващите размери на смартфоните им позволиха да си присвоят някои от ранните варианти на употреба на таблетите. Когато Apple оповестиха приходите си за тримесечието тази седмица, те регистрираха спад на продажбите на iPad спрямо същия период предишната година за 11-то поредно тримесечие.
Това е тип стабилен спад, който вместо това сме свикнали да очакваме от PC бранша. Но въпреки че всяко тримесечие продажбите на iPad спадат, през последните три години, продажбите на Mac си остават стабилни. 14-процентен спад на продажбите на Mac това тримесечие се дължи основно на забавянето на Apple във въвеждането на обновления в тази категория: от месеци големи сайтове онлайн предупреждават хората да изчакат новите модели.
Извън Купъртино, продажбите на PC като цяло отбелязаха низходящ тренд.
И все пак има признаци, че в тях има повече останал живот, отколкото в устройствата, които трябваше да ги заменят. През 2015, Дейви Алба съобщи в Wired, че не само персоналните компютри умират, но и "няма връщане назад". Година по-късно, през юли 2016, заглавието от същия автор ни съобщаваше, че продажбите на PC в САЩ са се увеличили.
Вярно, това донякъде се дължи на решението на анализаторите да включат в категорията хибридни устройства като Microsoft Surface, който изглежда като таблет, но се конкурира пряко повече с MacBook, отколкото с iPad. Размиването на тази граница показва, че таблетите не толкова са победили PC, колкото са се присъединили към неговия свят.
Сега обаче идва изненадващият обрат.
На събитието на Microsoft за Windows 10 в сряда, водещият продукт не беше нито таблет, нито ноутбук. Surface Pro и Surface Book бяха споменати само за кратко. Основната атракция беше огромен, красив десктоп PC за $3000, наречен Surface Studio.
Microsoft го определят като "нов клас устройство", създадено за "творци и професионалисти". 28-инчовият 4.5K Ultra HD екран, който е с дебелина само 2.5 см, се върти на шарнир и се превръща от десктоп дисплей в сензорно "цифрово платно". В тази конфигурация, която Microsoft наричат Studio Mode, той се накланя на ъгъл 20 градуса, като чертожна маса.
Можете да го използвате с две ръце, с цифрова писалка и нов аксесоар, наречен Surface Dial, който активира специфични за конкретните приложения функции, когато го поставите на екрана. Тепърва предстои да разберем дали Surface Studio ще се продава в големи количества, но тъй или иначе това устройство изглежда като успех за Microsoft. Това е типът приятна изненада, която технологичният бранш е свикнал да очаква от Apple, и той показва, че Microsoft се конкурират в областта на иновациите и качеството, а не с цена и съвместимост.
Има смисъл разрастващото се хардуерно поделение на Microsoft да обърне внимание на десктоп пазара.
Продуктивността винаги е била силна страна на компанията, а мобилните технологии са тяхното слабо място. И все пак за няколко години Apple бяха единствените, които все още правеха интересни PC, и дори Apple напоследък са му поотпуснали края. Това е време, когато ърли адоптърите купуват VR очила, които изискват свръхмощни персонални компютри с отлични графични чипове. (Донякъде като пропусната възможност, Surface Studio предлага недостатъчно мощни графични чипове, които го правят недостатъчно оптимално за сериозни свързани с виртуалната реалност приложения. Кой знае, може Microsoft да променят това със следващата версия на Surface Studio.)
Междувременно Apple най-после представиха новите си модели MacBook.
В четвъртък Apple анонсираха новите си лаптопи. Сред тях е нов MacBook Pro, който заменя редицата функционални клавиши със сензорен панел. Сравнено със Surface Studio, това звучи като по-скоро скромна промяна, в духа на премахването на жака за слушалки в iPhone 7. Донякъде стремежът към премахване, вместо добавяне, личи и в отсъствието в новия MacBook Pro на порта за зареждане MagSafe, HDMI порта, слота за SD карти, Thunderbolt 2 портовете и стандартния USB порт. За сметка на това на тяхно място има четири Thunderbolt 3/USB-C порта.
Лоялните потребители на MacBook шумно се оплакваха, че са разочаровани от дългото чакане за ъпгрейди, което показва, че има натрупано търсене за нови PC от компанията. Въпреки жертването на толкова много портове в новия MacBook Pro би било изненадващо да не бъде регистриран отново ръст на продажбите на PC в последното тримесечие на тази година.
PC-тата вероятно никога няма да си върнат централната позиция, която имаха някога в дигиталния живот на потребителите - тя вече е преминала в територията на смартфоните. За много хора телефонът е напълно достатъчен, а за други евтин таблет може да бъде достатъчен резервен вариант. Но мястото на PC в офисите и холовете, особено в относително заможни домове и държави, е по-сигурно, отколкото са си представяли пазарните анализатори. И рисковият залог на Microsoft със Surface Studio показва, че те ще останат и основен компонент от дизайн студиата и други специализирани работни места.
Таблетите трябваше да станат новите PC - вълнуващите персонални компютри на бъдещето. Но реално се случи обратното. PC изглеждат готови да станат новите таблети - гъвкави устройства, които може и да не са задължителни за всеки, но които са отлични за специални приложения и запълват сериозни лични и професионални ниши. Таблетите междувременно изпаднаха в стагнация. И познайте коя категория вече е обект на изпреварващи времето си некролози в пресата.