HMD се стреми да е достоен наследник на Nokia. Human Mobile Devices, както се разкодира абревиатурата, предлага бюджетни смартфони, без да прави особени компромиси със смарт функциите им.
Само че не по тази причина устройствата привличат вниманието на все повече потребители.
Брандът е първият, който съвсем официално представя и активно рекламира правото на хората сами да закупят резервни части и да ремонтират телефоните си.
"Това е смартфонът за 300 долара, за който конкуренцията не иска да знаете", отбелязва влогърът Jerry Rig Everything.
---
Австрия е луда по поправката на всякакви устройства! Защо:
---
Засега са налични резервни части за HMD Skyline и HMD Fusion, но в най-скоро време такива трябва да има и за серията HMD Arc, които бяха представени на 4 февруари.
HMD Arc пристига с 6,52 инча дисплей и 13 мегапикселова камера отзад, което го прави невероятно бюджетен - в България ще се предлага за под 180 лева. Батерията е 5000 mAh и в комбинация с по-скромните показатели е ясно, че устройството наистина ще издържа с дни.
Интересното е, че въпреки орязаните функции, HMD Arc поддържа изкуствен интелект при заснемане и обработка на снимките, независимо дали са направени със задния сензор, или с 5-мегапикселовия селфи сензор.
Софтуерът пък си остава традиционният за HMD олекотен Android OS, този път с гаранция за две години постоянен ъпдейт. У нас трябва да са налични и двата цвята - черен и наситено розов.
За да са максимално екологични, повечето елементи и на HMD Arc, и на останалите телефони от марката са от рециклирани материали и където е възможно, е избегната употребата на пластмаса.
И всички идват с iFixit възможност за ремонт у дома.
При по-внимателно вглеждане в гърбовете на HMD телефоните се виждат миниатюрни болтчета, за чието развиване няма нужда от специални инструменти - обикновена отвертка малък размер е достатъчна.
Ако все пак потребителят се чувства неуверен в способностите си, в сайта на бранда има богат набор от ръководства според модела смартфон, както и виртуален магазин за резервни части. Има инструкции как да се подмени батерията, зарядният модул, да се подмени дисплеят или слотът за SIM картата.
Дори само възможността за смяна на батерията или пукнатия дисплей в домашни условия е достатъчно добра новина за онези, които не сменят устройството си при първия му проблем.
Резервните части на HMD от официалния сайт са сертифицирани и няма шанс софтуерът да не ги разпознае и да откаже да функционира.
Подобно нещо не може да се каже за подмяната на модули в iPhone например, при които дори и ремонтът в сертифициран сервиз не гарантира, че после всичко, особено лицевото разпознаване, ще тръгне гладко.
Затова и Apple, и други свръхпопулярни брандове трупат все повече обвинения, че умишлено правят ремонта на устройствата си все по-невъзможен.
Все пак ако поправката е бавна и скъпа, вероятността клиентът да се насочи към чисто нов смартфон, е много по-голяма. Добра новина за производителите, лоша - за потребителите.
Вместо това обаче от HMD разчитат, че купувачите им са достатъчно сръчни, за да се справят с по-лесните ремонти съвсем сами у дома.
---
Ето и 6 начина да вдъхнем нов живот на старо устройство:
---
Европейският съюз засега се затруднява да наложи правото на ремонт въпреки сериозния натиск от екологичните организации.
Официалното европейско движение R2RD - Right to Repair Devices - иска ремонтът да е максимално лесен както за смартфони и смарт устройства, така и за автомобили. А за момента той е скъп и труден още на ниво телефони.
По тази причина не е никак чудно, че и новите, и малко по-старите модели на HMD набират популярност сред онези, които държат да карат с един смартфон възможно най-дълго време.
При това въпросният смартфон идва на съвсем приемлива цена.