В "Черният рицар: Възраждане", Батман спасява Готъм. Дали сред наградите му за това ще се окаже и Оскар?
Warner Brothers очевидно залагат на това, като са стартирали агресивна кампания, за да изведат завършека на трилогията за Батман на Кристофър Нолан сред претендентите за наградата на американската киноакадемия.
Филмът излезе на Blu-Ray на 4 декември - точно навреме за кампанията за наградите, и е удостоен със собствен "For Your Consideration" уеб сайт. Самият Нолан, известен с абсолютната си сдържаност в надпреварата за годишните награди, този път се е съгласил да участва в кампанията.
Той се огъна пред дългогодишните увещавания и участва в среща с медиите и зрителите на Film Comment Selects в Ню Йорк, давайки детайлно описание в ретроспектива за своя "Батман".
Крайната цел е очевидна: номинация за "най-добър филм", която засега убягва на "Тъмния рицар" - и като цяло на попкорновите екшън-блокбъстъри като цяло.
Но нима има препятствие, което би спряло супергерой като Батман?
През 2009 г. втората част от поредицата - "Тъмният рицар", получи рядка комбинация от възторжени отзиви от критиката и боксофис любов от публиката. "С кончината на Хийт Леджър и невероятните качества на филма, броят поддръжници за този филм беше огромен," казва Дейв Каргър, главен кореспондент на Fandango и дългогодишен Оскаров експерт.
Но при номинациите за "Оскар" тогава, филмът бе прескочен в надпреварата за най-добра лента, въпреки че си спечели някои от най-добрите отзиви за годината.
Игнорирането му бе обявено за "позор" от мнозина в бранша и предизвика гневна реакция сред най-запалените му фенове. В крайна сметка 94-процентното одобрение за него в агрегатора за рецензии Rotten Tomatoes надмина номинирани проекти като "Странният случай с Бенджамин Бътън" (81%), "Фрост/Никсън" (92%) и "Четецът" (61%), изравни се с номинирания "Милк" и в крайна сметка победилия "Беднякът милионер".
Следващата година като стъпка, масово смятана сред "оскаролозите" за пряк отговор на игнорирането на "Тъмния рицар", категорията за най-добър филм бе разширена така че да включва 10 номинации. Идеята явно беше по-популярни сред зрителите филми да се доберат до смятаните за сноби членове на киноакадемията.
"Доколкото ми е известно, игнорирането на Батман е основната причина, поради която Академията реши да промени правилата за номинации за най-добър филм и да допусне повече от 5 номинации," казва Каргър. "Много е важно за киноакадемията това, което прави, да е достъпно за голяма част от киноаудиторията. Никога няма да видите номинация в тази категория за "Трансформърс", но ако все пак има начин по-популярни филми да се промъкнат... всички биха спечелили от това."
Интуитивната реакция при игнорирането на Батман е разбираема
Филмите за супергероя-прилеп имат фундаментален ефект върху съвременното кино, особено върху поредиците, които напоследък осигуряват основната прехрана на бранша. Никога досега описания като "емоционално вдъхновяващ, естетически значим и критично важен за Америка" - похвали, типични за рецензиите за "Черният рицар: Възраждане", не са се използвали за филми за мъже с наметала и трико.
"Това е знак колко бързо се променят нещата във филмовия бизнес, но досега не е имало такова нещо в концептуален смисъл като 'рестартиране,' поне преди "Черният рицар: Възраждане"," казва самият Нолан. Осем години след последния филм на Тим Бъртън за Батман, Нолан слага ново начало на сагата с "Батман: Началото".
"Това, което чувствах, че не съм видял в комиксите, беше Готъм като обикновен свят - място, в което ние бихме могли да живеем," споделя той. "И така, когато Готъм вижда Батман, той е изключителен, но така, както би бил в нашия свят. Това, което правеше Тим, беше да го постави като изключителен герой, но в изключителен свят."
И все пак финалът на трилогията за Батман е изправен пред доста тежка борба, за да се окаже в надпреварата за най-добър филм на годината
Неудобно бреме за филма е свързването му с престрелката в Аурора, Колорадо. Много от членовете на киноакадемията надали ще могат да отклонят вниманието си от мрачната аура, която тези събития създават около филма. За някои от тях дори не е уместно той въобще да присъства в кампанията за наградите.
Но дори и да не се вземе предвид престрелката в Аурора и отражението й върху гласуването за номинация за филма, шансовете все пак са против него. Като начало, разширяването на категорията за най-добър филм нямаше точно желания ефект.
Макар че по-успешни в комерсиален план филми като "Сляпата страна", "Сектор 9" и "Генезис" да бяха номинирани през годините, "филмите, които се възползваха най-добре от допълнителните слотове, са проекти като "Зимен дар", "Децата са добре" и "Сериозен човек" - по-малките филми," коментира Каргър.
(За много членове на киноакадемията според Дейвид Поланд от Movie City News, куратор на предсказанията за Оскарите Gurus O'Gold, това дори е донесло облекчение. "Мнозина се опасяваха, че големи, комерсиални, глупави филми ще влязат в Оскаровата надпревара, а стана точно обратното.")
В момента Gurus O'Gold не включват "Черният рицар: Възраждане" в своя Топ 10 на вероятни претенденти за най-добър филм. Но 5 от филмите, които са с по-ниски оценки от него в Rotten Tomatoes, вече са в списъка: "The Master", "Зверовете на дивия юг", "Flight", "Животът на Пи" и "Ана Каренина".
За мнозина това безспорно е и въпрос на жанр
Екшъни като "Черният рицар: Възраждане" или "Скайфол", който също бе посрещнат с екстатични отзиви от критиците, са изключени, просто защото не са достатъчно претенциозни за членовете на киноакадемията. "В крайна сметка те не се интересуват от Черния рицар, или от Спайдърмен," казва Полънд. "Без значение колко добри са тези филми, те просто не се интересуват от тях."
Това е особено валидно тази година, в която надпреварата за "Оскар" за най-добър филм е нетипично пренаселена. "Филми с гонитби с коли и престрелки обикновено не се оказват на борда на киноакадемията," констатира Каргър.
"Има много други силни филми тази година. Шест или седем от основните претенденти са ясни - "Арго", "Животът на Пи", "Клетниците", "Линкълн", "Наръчник на оптимиста", "Zero Dark Thirty" - не е като годината да е свръхслаба и да се налага да се прибягва до крайни варианти като "Скайфол"."
Има ли вероятност Warner Bros да успеят с кампанията си за "Черният рицар: Възраждане"?
"Теоретично филмът има реален шанс. Ако обаче залагах пари на него сега, мисля, че бих ги хвърлил на вятъра. Ако "Тъмният рицар" беше излязъл тази година с настоящите правила за гласуване, вероятно щеше да бъде сред номинираните. За "Черният рицар: Възраждане" обаче не съм толкова сигурен. Реакцията на филма може и да не е достатъчна."
Нолан очевидно участва охотно в кампанията, но също съзнава добре, че филмът му не е правен с идеята да угоди на киноакадемията. "Исках на първо място да създам развлечение, нещо, което хората да могат да погледнат от разстояние и да се позабавляват." Милиард долара по-късно, можем спокойно да кажем, че в това е успял напълно.