Британска двойка решава да обиколи Дания на велосипеди.
Начинанието не звучи особено екстремно - страната е с предимно равнинен пейзаж, а колелото е най-популярният начин на придвижване. За съжаление малко преди края на пътешествието жената пада от велосипеда и чупи ключица.
Неприятният инцидент обаче успява да разкрие на британците датско явление, което се оказва по-силно и от прословутото хюге.
Лекарят, който приема по спешност жената, кани семейството на вечеря и до края на вечерта англичаните чуват не веднъж и два пъти думата "Pyt". Първо заради травмата на рамото, но и за далеч по-маловажни неща.
По време на тост например домакинът залива снежнобялата покривка с червено вино. Съпругата му го поглежда ядосано, но в следващия момент възкликва - "Pyt!". Посланието е ясно - "Не се притеснявай, ще изперем покривката утре".
Една дума променя ситуацията от потенциално взривоопасна до спокойна и весела. До края на вечерта британците вече са много добре запознати с явлението "Pyt" и свойството му да облекчава напрежението.
Датчаните често са възприемани за едни от най-щастливите хора на света и знаем, че не обичат нищо повече от хюге. То може да означава четене на книга под уютно одеяло, приятна вечер с обичаните хора на кадифена светлина от свещи и на чаша греяно вино или горещ шоколад и още много и много.
Но подобна картина звучи твърде идилична. Твърде съвършена.
Колкото и да датчаните да обичат хюге, те признават, че също имат лоши дни. Какво правят тогава, когато уютът не помага за настроението и не решава трудностите? Те си казват вълшебната думичка "pyt". Точно както и "hygge", pyt също няма точен превод на други езици.
Интерпретациите варират между "няма значение", "не се притеснявай" и "забрави го", но тези обяснения не покриват напълно смисъла на думата. "Pyt" се използва да обясни, че приемате, че ситуацията е извън вашия контрол, колкото и да сте ядосани, и решавате да не си губите излишно времето и енергията да мислите повече по въпроса.
Просто се примирявате с положението и продължавате напред. "Pyt" се казва и за да успокоите някой, който е попаднал в неприятна ситуация. Думата е толкова обичана от датчаните, че през 2018-а официално е провъзгласена за любимата дума на Дания. Учудващо, но hygge дори не стига до финалния списък.
Първото място на "pyt" се разглежда като обобщение на живота на датчаните - те искат да я карат по-полека и да се отпуснат, а ако не потръгне - да го преодолеят по-бързо.
Това се явява като антипод на други типични черти на датчаните като оплакването и търсенето на недостатъци. Популярността на "pyt" не изненадва психолозите. Много от чужденците, преместили се да живеят в Дания, обожават думата, защото има силата да те накара да се успокоиш и да видиш, че нещата не са непоправими.
"Pyt" създава атмосфера на мир, но може да се използва и по безброй други начини.
Децата в детската градина и началното училище имат бутон "Pyt" - обикновено парче пластмаса с надпис PYT, залепено някъде около учебната дъска или друго централно място в класната стая. Бутонът се използва, когато децата се чувстват натъжени от факта, че не са спечелили първо място или не са спечелили дадена игра.
Те научават от ранна възраст, че загубата се случва и е приемлива. За повечето учители бутонът е страхотна идея, защото помага на децата да преодолеят по-лесно недоволството си.
Туристите в Дания дори могат да си купят бутон "Pyt" от някой магазин за сувенири.
В тях бутонът изглежда като изваден от някоя телевизионна игра и при натискането му се чува възклицанието "Pyt!". То напомня да се дистанцирате за малко от ситуацията и да я преосмислите. Да си поемете дълбоко дъх и да осъзнаете, че всичко ще се оправи.
Думата изглежда на мястото си и като се има предвид, че Дания е държава с невероятно променливо време. През годините то е било причина за промяна на плановете в последния момент, когато оптимизмът все пак надделява. Пикници и барбекюта са били местени на закрито, пътувания до някой плаж са се превръщали в посещение до близкия закрит басейн.
И всичко това е минавало с едно или повече "Pyt" на уста, преди да се пристъпи към План Б. А понякога този план се оказва дори по-hygge и от първоначалния...