Странни, зловещи, механизирани. Така изглеждат последователите на новата модна вълна, която се надига от Европа. Нарича се "стиймпънк" (Steampunk) - някогашен окултен микс от стила на Викторианската епоха и научната фантастика, настоящ хит на лондонския ъндърграунд. Дотолкова, че цели семейства са готови да подменят гардеробите си.
Определят го като "ретро-футуристичен" и му предричат огромно бъдеще. Прогнозата на IBM е, че до две години "стиймпънкът" ще се превърне в масово явление по улиците и ще има конвейерно производство в модната индустрия.
В момента сдобиването с такива дрехи е трудно и скъпо удоволствие, което дава усещането за уникалност. И вероятно точно това е причината за нарастващия интерес.
"Стиймпънкът" се вписва в жанра на научната фантастика, а името му идва от някогашните парни машини и механиката, с която са задвижвани.
Той е част от алтернативната история на 19 век във Великобритания, когато ювелири са изработвали часовници, картини, дрехи и какви ли не предмети в този стил, вдъхновени от романите на Жул Верн и технологичния напредък.
Списъкът днес е доста дълъг - бижута, мебели, картини, а също телефони и компютри са "викторианизирани".
Характерно за "стиймпънка" е, че обединява минало, настояще и бъдеще, а в последните 30-тина години става все по-видим. В последните три години информацията за него в интернет набъбва в пъти, както и дебатите в социалната мрежа за странните и механизирани дрехи.
Да си "стиймпънк" не е евтино, а задължителните елементи са кръглите очила за четене, кожените ръкавици, разбира се, привидно тиктакащи и движещи се. За жените се препоръчват корсети и воали, а мъжете не трябва да бягат от карето, елечетата и високо закопчаните яки. Кожата, дантелата и велурът също са предпочитани.
Очаква се модната индустрия и бижутерийният бранш да възприемат все повече "стиймпънк" елементи - от корсетите и авиаторските очила до дантелените воали и приличащите на расо палта.
И по модните подиуми това вече си личи, така че доказателства има. Представянето на зимната колекция на Prada включваше няколко знаменитости от Холивуд, включително Гари Олдман, Джейми Бел и Уилям Дефо, които бяха облечени в приключенско-исторически стил. От костюмите им лъхаше на "стиймпънк".
Вероятно шапките и костюмите на Джон Галиано, както и лятната колекция на Диор за 2013 г. ще имат подобни влияния.
Междувременно стана ясно, че след почти двегодишно творческо отсъствие Галиано се завръща в света на модата по покана на Оскар де ла Рента. Дизайнерът се лекуваше от алкохолизъм след изхвърлянето си от Диор и осъдителната присъда за антисемитски обиди в парижко кафене през февруари 2011 г.
Сега Де ла Рента обяви, че му подава ръка и Галиано ще работи в студиото му в следващите 3 седмици.