В офиси из цяла Азия бюрата са празни, а телефоните мълчат, докато континентът се бори със смъртоносен вирус.
В бизнес центрове като Хонконг и Сингапур магазините са затворени, обществените институции също. Има твърде малко хора, които бродят из обикновено доста оживените финансови квартали.
Вместо това милиони хора са се затворили в апартаментите си, като се превръщат в най-големия в света експеримент за работа от къщи.
Епидемията на новия коронавирус, която започна през декември Ухан, Китай, вече е заразила над 67 000 души и е причинила смъртта на над 1500, огромното мнозинство от които са в континенталната част на Китай.
Около 60 млн. души в Китай бяха поставени под пълна или частична изолация през януари, докато правителството се опитваше да спре разпространението на вируса.
На много места също бяха въведени ограничения, но има и натиск върху компаниите да се връщат на работа, като китайският президент Си Дзинпин предупреди тази седмица, че страната трябва да стабилизира икономиката си.
В опит да ограничат социалните контакти, за да забавят разпространението на вируса, известен вече официално като COVID-19, милиони служители в Китай и други засегнати райони в момента работят от домовете си.
За някои служители, например учители, които провеждат от седмици часовете си по дигитален път, работата от къщи е същински кошмар.
В други браншове обаче този неочакван експеримент беше приет толкова добре, че работодателите обмислят да го възприемат като по-постоянна мярка. За тези, които се борят за по-гъвкави възможности за работа, последните няколко седмици бележат потенциална стъпка към масова - и дългоочаквана - реформа.
В Китай, епидемията имаше сериозен ефект върху втората по големина икономика в света, която изпитваше трудности заради търговската война със САЩ и спадането на вътрешното търсене. Сега компаниите са затворили за седмици, което провокира опасения от масови съкращения, безработица и просрочване на ипотеки.
Според някои изчисления, епидемията може да струва на Китай $62 млрд. под формата на пропуснат растеж.
Докато властите притискат бизнеса да възобнови работа, служители в цял Китай започват да работят от къщи. Повече от половината работници в столицата Пекин възнамеряват да го сторят, вместо да ходят в офиса, твърди правителственият вестник China Daily.
Технологични компании като Tencent, Alibaba и Microsoft коментираха, че техният персонал ще работи от къщи през следващите 1-2 седмици, като се позоваха на опасения за безопасността и здравето на служителите си.
Правителствата на Сингапур, Хонконг и Макао наредиха на държавните служители да работят от къщи, и поискаха от служителите в частни фирми да постъпят по същия начин, когато това е възможно, като само крайно необходими кадри или хора, реагиращи в критични ситуации, все още ходят в офисите.
Държавните служители в Хонконг работят от къщи от седмици или по-точно от края на празниците около лунната Нова година в края на януари. Изявление на правителството в Хонконг казва, че "призовава другите работодатели да осигурят възможности за гъвкава работа на служителите, за да се намалят контактите между хората."
Училищата на много от тези места са затворени, така че учителите вместо това провеждат часовете чрез дигитални инструменти за обучение, като Google Hangouts и друг софтуер за видео конферентна връзка.
Едно училище в Хонконг изисква от учениците да се "вписват" по дигитален път и да изпълняват задачи по уроците онлайн с едночасов срок, така че ако учениците пропускат часове, остава дигитална следа от това.
Но пренасянето на класните стаи онлайн се е оказало доста трудно за някои преподаватели - особено тези, работещи с деца със специални потребности или увреждания.
"Използваме доста непосредствени методи на обучение, така че е голямо предизвикателство да се направи онлайн обучението смислено за децата, когато не сме в класната стая", коментира Карън, учител на деца със специални потребности в Хонконг, която се представя с псевдоним, за да се избегне идентифициране на училището.
Подобно на други училища, Карън и нейните колеги са разчитали на дигитални инструменти като видео разговори и Google Docs - но предизвикателствата се задълбочават, защото учениците ѝ имат нужда от много помощ от възрастни.
"Родителите също работят от къщи и се налага също да бъдат учители - ситуацията е почти невъзможна", коментира тя.
Учениците със специални потребности често разчитат на организация, рутина и човешко взаимодействие, осигурявани от училището - което означава, че дистанционното обучение може да бъде обезпокояващо или обезсърчаващо за тях.
Но за други, дигитално базирани сектори, работата от къщи се оказва изненадващо ефективна, заявяват работодатели.
"Нещата засега се случват пробно и не сме избрали да ги въведем официално, но сме доста доволни от резултатите", казва Брайс Ламарк, директор по продажбите и работата с клиенти в уеб и брандинг агенция в Хонконг. Почти всички служители на агенцията работят от къщи този месец и ще продължават да го правят, докато са в сила препоръките на правителството на Хонконг, заявява той.
"Преди епидемията не бяхме особено склонни да оставяме екипа ни да работи от къщи, защото ценим съвместната работа", казва Ламарк.
"Но този ни опит реално ни показа, че целият екип си сътрудничи доста добре дори когато не е на едно и също място, така че търсим начини да добавим това в социалните придобивки на служителите... може би две-три седмици годишно."
Той обаче признава, че голяма част от успеха на работата от къщи се дължи на дигиталното естество на тяхната компания и бранш - служителите имат нужда само от компютър и интернет връзка, което означава, че могат да работят отвсякъде.
Джо Хасбери, служител в хонконгска компания за управление на активи, също работи от къщи, но за разлика от Ламарк, той и неговите колеги ще се върнат в офиса следващата седмица. Компанията се налага да провежда срещи с клиенти и посетители, което означава, че е трудно да продължава да работи дистанционно за повече от няколко седмици.
"Някои от хората в офиса ми се занимават повече с връзки с инвеститорите - това е много по-свързана с общуване с хора работа, така че тази част от нея не би могла да се върши от къщи", обяснява той.
Междувременно някои хора са изправени пред социален натиск от работодателите да ходят в офисите, въпреки препоръките на правителството да се работи от къщи. Служителите в браншове, свързани с обслужване на клиенти или на фронт офис позиции често нямат избора да работят дистанционно.
В Китай, работниците във фабриките също нямат този избор - вместо това тези, които са в състояние да се върнат, са изправени пред изключително строги мерки за безопасност и ежедневна проверка на здравословното им състояние, например чрез измерване на телесната им температура и дезинфекция на ръцете им, преди да влязат на работното си място, съобщава държавната агенция Xinhua.
Някои служители в Хонконг казват, че са обезсърчени, че този подход ги излага на по-голям риск от инфекции, което се подсилва от спомените за епидемията на остър респираторен синдром (SARS) от 2003, опустошила града.
Това ли е бъдещето на заетостта?
Въпреки че базираните на дигитални технологии браншове са по-пригодени към работата от къщи, активисти от години се борят за по-гъвкави условия на труд, като твърдят, че повечето неща могат да бъдат направени с подходящата инфраструктура, за благото и на работодателите, и на служителите.
Последното десетилетие е разширило възможностите за дистанционна работа и е увеличило работните места, позволяващи такъв тип труд - и тази промяна се дължи основно на новите технологии и променящата се семейна демографска структура.
Това движение се подкрепя от много родители, които казват, че възможността да работят от къщи ги улеснява да балансират между грижата за децата и кариерата.
Много семейства, които не могат да си позволят бавачки или детски градини, са изправени пред трудно решение, когато им се роди бебе, като единият от родителите - по-често жената - се налага да жертва кариерното развитие в името на детето.
Възможността за работа от къщи не само дава повече възможности на жените - тя улеснява работещите бащи също да поемат тази роля, в стъпка към равенство на половете, което е от полза за всички.
Технологичният напредък също така е направил работата от къщи по-достъпна във всички сектори.
"Сега, в сравнение с преди 10 години, е много по-лесно да работите дистанционно с имейлите си, да въвеждате и подавате документи онлайн, да се присъединявате към разговори и видеоконференции от разстояние", казва Мари Суарбрек, основател на FLEXImums, компания в Хонконг, която свързва кандидати за работни места с дистанционни или гъвкави възможности за труд.
"Технологиите и софтуерът са налице, за да могат хората да работят дистанционно."
Тя признава, че сегашната ситуация с работата от къщи в Хонконг е създала "допълнителни предизвикателства, които са извън наш контрол" - например работещи родители, които се налага да се грижат за деца, чиито часове в училище са отменени.
Къщите, които в делнични дни са празни, тихи и перфектни за дистанционна работа, сега са пълни с хора и разсейващи фактори.
Но това са извънредни обстоятелства, а не нормата, коментира тя. Сегашните предизвикателства не означават, че работата от къщи е неефективна, или че тя не бива да бъде прилагана по-масово и след епидемията.
"Възможността да се създаде работно място, което приветства и насърчава работата от къщи, дистанционно и гъвкаво, по мое мнение е начинът, по който ще изглежда занапред нормалното ежедневие."