Сексуалното насилие сякаш не е това, което е... Много общества в Европа имат съвсем различна представа за това какво може да се дефинира като насилие или тормоз със сексуален подтекст.
Това показва проучване на общественото мнение от института YouGov, проведено в Германия, Франция, Великобритания, Дания, Швеция, Норвегия и Финландия.
Какво точно се пита в изследването на YouGov?
Въпросниците описват различни ситуации, в които има (или няма) случай на сексуален тормоз срещу жени. Преценката за това дали казусът представлява насилие спрямо жената е оставена на респондентите.
Ето какво показват резултатите:
Почти единодушното мнение на хората от всички изследвани националности е, че е напълно нередно "мъж да прави снимки под полата на една жена", или "мъж да разголва гениталиите си пред една жена". Най-малко 90% от хората във всяка страна посочват, че това е пример за сексуално насилие.
По друг начин обаче изглеждат мненията, когато става въпрос за поведението на мъжете по време на танци или при разказването на вицове.
Физическият контакт между мъж и жена по време на танци при партита или в нощни клубове се смята за сексуално насилие от 82% от британските респонденти. По-нисък е този дял при французите (71%), шведите и норвежците (по 73%).
В Германия само 50 процента от запитаните дефинират като тормоз докосването на телата на дансинга. Финландия също влиза в категорията на страните, които имат по-либерално отношение по този въпрос.
Когато става дума за чувство за хумор, разногласията стават още по-видими.
Ситуациите, в които мъж разказва мръсен виц в присъствието на жена, се смятат за непристойни само от 17% от хората в Дания. За 35% от германците сексуалните вицове в лицето на човек от другия пол също са вид тормоз. Така смятат и 38% от хората в Швеция.
Най-строго е отношението спрямо този вид поведение във Великобритания (69%) и Финландия (67%).
И още: близо половината шведи приемат за напълно недопустима проява ситуацията, в която мъжът се взира в бюста на една жена. Французите са по-притеснени, когато мъжът сложи ръката си върху талията на жената.
Изследването показва още, че младите момичета са много по-склонни да решат, че са били жертва на сексуално насилие в сравнение с по-възрастните жени.
Данните показват силна корелация между възрастта на една жена и това дали приема "подсвиркването" или намигването от страна на един мъж като допустимо.
В представителното проучване, проведено през октомври 2017, участват общо 8490 души. Броят на запитаните в отделните страни варира - 2775 британци, 1680 германци, 910 французи, 912 датчани, 917 шведи, 924 финландци и 372 норвежци.
Изследването показва, че някои народи изпитват сериозно затруднение да дефинират какво точно е сексуалното насилие и какво не е. За разлика от повечето респонденти - във Великобритания има много по-строго възприятие за недопустимостта на определено поведение спрямо жените.
Причините за колебливото отношение спрямо сексуалното насилие може да се дължи и на това как полицията и съдебната система работи по случаите на тормоз спрямо жени. Дълги години тези престъпления бяха маргинализирани, а жертвите им бяха невидими за общественото мнение.
Дебатът около полицейската реакция при масовите посегателства срещу жени в нощта на Нова година в Кьолн, както и дискусиите около принципа "Не значи не" явно показват тази тенденция.