Пиенето на алкохол е социално по-вреднo от хероина, кокаина и други наркотици, твърди британският професор Дейвид Нът, който до миналата година е бил начело на британския Съвет за злоупотребата с наркотици
Нът е бил отстранен от поста си, след като публично е критикувал министри, че игнорират твърденията на учените, че канабисът е по-безвреден от алкохола.
В страна като Великобритания, където алкохолизмът е широко разпространен и очевиден проблем, Нът разглежда темата за опасната консумацията на алкохол в статия, публикувана в научното списание Lancet.
В статията си в Lancet ученият предлага правителството да прекласифицира алкохола, имайки предвид по-голямата опасност за обществото, която крие злоупотребата с него, предлагайки увеличаване на цените на алкохолните напитки. Така според него поне младежите ще бъдат разубедени да употребяват големи количества.
За статията си професор Нът си сътрудничи с фармакологът Лесли Кинг и икономистът Лорънс Филипс. Според тяхната скала, която измерва вредата от наркотиците върху отделния човек и околните, алкохолът е класиран на първо място като три пъти по вреден от кокаина и тютюна. На второ и трето място са съответно хероин и крак, на четвърто - метамфетамини.
Скалата е със стойности от 0 до 100, като 0 означава най-малко опасен, а 100 най-опасен. Алкохолът има резултат 72, хероинът - 55, кракът - 54, метамфетамините - 33, кокаинът - 27.
След това е тютюнът с резултат 26, амфетамините с 23, канабисът с 20. Екстази е с резултат едва 9, а на предпоследно и последно място са LSD и гъби с индекси съответно 7 и 5.
За изготвянето на скалата учените са използвали девет критерия, които измерват вредите за отделния човек, и още седем, които измерват вредата за околните.
Вредите за индивида включват смърт, причинена от употребата на наркотични вещества, недобро здравословно състояние, зависимост, загуба на контакти, а тези за околните включват престъпност, вреда за околната среда, конфликти в семейството, международни щети, икономически загуби и вреда за сближаването в общността.
Затова сред предложените от Нът мерки е и разглеждането на проблема за „пасивния" алкохолизъм, който спред него съществува както пасивното пушене.
В статията учените казват още, че престъпността и социалните изстъпления, свързани с злоупотребата с алкохол, струва на британските данъкоплатциоколо около 15 милиарда евро всяка година.
Дейвид Нът казва, че резултатите разкриват, че информирането за вредите от алкохола трябва да е част от необходима стратегия за обществено здраве.
"Важно е да се отбележи, че легалните наркотични вещества - алкохолът и тютюневите изделия, се намират нагоре в класацията, което означава, че причиняват поне толкова вреди, колкото и нелегалните наркотици", твърди Нът.
Нът вече предизвика спорове и дебати с тезите си, след като миналата разкритикува решението на правителството за прекласифицирането на канабис от клас С наркотици в клас B на наркотици, в който влизат по-опасните вещества.
Според Нът, представянето на марихуаната като по-опасен наркотик, ще има по-опасен и по-силен ефект за привличане на по-голямо потребление, когато в действителност различни изследвания я описват като не особено вредна, с изключение на един конкретен вид трева.
При друг случай Нът си навлече критики за това, че е написал статия, в която казва, че вероятността от смърт от екстази е равносилна на вероятността да умреш, падайки от коня си, поставяйки на една и съща плоскост употребата на дрога и спортуването...
Според Световната здравна организация рисковете, свързани с употребата на алкохол, могат да причинят 2.5 млн. смъртни случая по света (или 3.8% от всички смъртни случаи) заради заболявания на черния дроб, пътни инциденти, самоубийства и рак.