Завършващите през 2014 г. не носят ръчни часовници, не пишат с ръкописни букви и нямат представа защо Nirvana са велики.
Tака е според годишния списък Mindset на колежа "Белоа", който има за цел да подпомогне учителите в разбирането на съвременните културни препратки.
Ето част от другите някогашни усещания, които ще са напълно непознати на сегашните деца.
Лента за фотоапарат
Със старите фотоапарати - тези с лента, ако си спомняте - трябваше да се концентрираш върху всеки кадър, всяка снимка, защото си платил за около 24 кадъра и няма начин да ги направиш наново.
Сегашните цифрови камери имат безкрайна "табула раза", където броят на кадрите, които можеш да направиш, изглежда неограничен, и грешките се изтриват с едно щракване. И те продължават да стават все по-практични, удобни и чудесни, особено като новия iPhone 4G (с вградена светкавица) и като новата камера Nikon Coolpix S1100pj, която включва проектор, който позволява показването на снимки в реални размери и видео върху стена.
Отминаха дните на звука от пренавиването на филма в касетата му, пренасянето му до фотолаборатория и търпеливото изчакване, за да научиш колко аматьорски изглеждат твоите снимки.
В този случай настоящето определено печели пред миналото.
Стационарните телефони
Преди мобилните телефони, SMS-ите и незабавните съобщения през Интернет имаше фиксирани телефони - някои дори бяха с шайба, до които нервно стояхме и чакахме обаждането на гаджето, докато другото вече ни чакаше на някой ъгъл - за да не стане гаф...
Мобилните телефони промениха всичко това. Изследване от февруари на Pew Research Center установи, че 41% от поколението на новото хилядолетие нямат фиксирани телефони, в сравнение с 13% от поколението на бейби-бума, които са само с мобилен апарат.
83% от хората на новото хилядолетие са спали или с телефона си в джоба, или оставен близо до леглото.
Твърде зависими? Друг страничен ефект от епохата на мобилните телефони е, че уличните телефонни автомати почти изчезнаха, телефонните секретари са вече в миналото, а "чакането до телефона" просто не съществува.
Хартиените книги
Спомняте ли си продавачите на енциклопедии от врата на врата? Ние си ги спомняме (смътно).
Трансформацията на книгите и начина, по който ние ги четем, беше бърза и забележителна благодарение на Интернет, а идеята да си купиш 30-томна eнциклопедия, която да ти се доставя ежемесечно, звучи абсурдно в епохата на безплатната Wikipedia.
Да не споменаваме отпадането от употреба на достопочтените правописни речници, които започнаха да събират прах с появата на автоматичната правописна проверка.
И не само справочните текстове лежат забравени на полиците или подпират клатушкащите се мебели по цял свят. Все повече и повече хора четат електронни книги, като за първи път продажбите на електронни издания надминаха тези на хартиените копия през това лято.
iPad определено е решен да предизвика 600-годишното властване на хартиените книги.
Да се изгубиш
Дните, когато питахме за посоката, приключиха. Смартфоните правят живота много по-лесен. Сега безбройни приложения могат да използват GPS технология, за да посочат местоположението ти и лесно и точно да те насочат към желаното място.
Въпреки че това прави изключително лесно достигането от точка A до точка B, това означава, че времената, в които може да попаднеш на нещо ново и чудесно, защото си се загубил, вероятно са си отишли безвъзвратно.
Уокмените
Когато светът беше аналогов, слушахме касети и носехме с гордост портативни плеъри на аудиокасети. В близкото минало уокмените бяха предмет от първа необходимост, позволявайки ни да разнасяме любимите ни касети с компилации навсякъде.
Но технологията претърпя поражение. Първо се появи дискменът, после - iPod. Родиха се нови понятия - "MP3", "iTunes плейлисти" - и преди да успеем да натиснете бутона за пауза, думи като "превъртане назад" изгубиха смисъл.
Музикалните клипове по MTV
Спомняте ли си, когато MTV пускаше музикални клипове? Спомняте ли си времето, когато M в MTV означаваше "Music" (дума, която фирмата официално премахна от името си през февруари тази година)?
Спомняте ли си ерата, когато никой не беше чувал за Снуки? Телевизионният канал, някога известен с напредничавите си шоута с видеоклипове като 120 Minutes и Alternative Nation (дори ранните години на Total Request Live) - сега като цяло може да бъде обобщен в три думи: фитнес, загар, пране.
Какво се случи?