Едва ли някой въобще се съмнява, че за да функционира моногамната връзка, е необходимо и двете страни да спазват едни и същи принципи; ето защо е и интересно, и изненадващо, че не винаги ситуацията е такава.
Според проучване на държавния университет в Орегон, младите двойки имат сериозни разминавания в понятията дали са приели да бъдат верни един на друг.
Това, което допълнително усложнява нещата, е че някои от партньорите, които са приели да бъдат моногамни, на практика не спазват поетия ангажимент, твърди публикувано онлайн изследване на сайта на Journal of Sex Research.
Единият партньор държи на моногамията, другият - не
Със сигурност участниците в изследването - хетеросексуални американски двойки от Оклахома Сити и Лос Анджелис на възраст между 18 и 25 години - не са най-репрезентативната извадка от общото население дори на САЩ. Те са станали част от изследването преди всичко защото вече са били изложени на риск от предаване на болести по полов път, на база отговорите им на въпросник за сексуалното им поведение.
Сред включилите се 434 двойки, почти 40% (156 двойки), в които поне единият партньор е заявил, че са обсъждали практикуване на моногамия, е заявил за постигнато съгласие между двамата за "ексклузивни сексуални отношения". Често обаче другият партньор е бил на съвсем различно мнение. "Партньорите в подобни отношения казваха, че дори не са обсъждали въпроса, или че не са постигнали съгласие по него", коментира водещият автор на изследването Джослин Уорън, специализант и доцент по обществено здраве в държавния университет в Орегон.
Показателно е, че само шест двойки са обявили, че са обсъждали моногамия, но са решили единодушно да не се придържат към нея. Повече от половината двойки - 58%, или 227 двойки, в които поне единият от партньорите е потвърдил обсъждане на моногамни отношения, е заявил за единодушно решение да бъдат верни един на друг.
Леко обезпокоителен обаче изглежда фактът, че при двойките, които са женени или имат деца, няма по-голяма вероятност за поддържане на стабилна моногамна връзка. Всъщност за двойките, в които който и да е от двамата има деца, е дори по-малко вероятно да приемат да имат само един сексуален партньор.
Вярността между партньорите не гарантира безопасен секс
Дотук всичко това не звучи като фундаментална новост, така че защо на този въпрос се отдава такова значение? Ами оказва се, че моногамията - поне ако бъде практикувана без изключения - в голяма степен се приема за надежден начин за предпазване от венерически и други полово предавани болести. Посланията за превенция срещу СПИН често цитират като основни принципи на безопасния секс въздържанието, вярността на един партньор и употребата на презервативи.
По-ранни проучвания правят директна връзка между намаляването на случаите на употреба на презервативи и задълбочаването и затвърждаването на връзката между двамата партньори. Оказва се обаче, че дори сред тези, които са имали изрична уговорка да бъдат моногамни (и, предполага се, вече не са употребявали презервативи), 30 процента са нарушили споразумението, като поне един от партньорите е имал извънбрачни връзки.
За двойките, разчитащи на ексклузивността на връзката като основно средство за защита от полово предавани заболявания, вестта за "алтернативното" тълкуване на понятието за моногамия предизвиква логичен ужас.
Изяснявайте помежду си понятията си за вярност
Според учените решението на проблема е в комуникацията. И тя е добре да започва още в училище, където часовете по полово обучение би трябвало да обхващат начините за обсъждане на секса и моногамната връзка. Резонното решение би било личните лекари да дискутират темата с пациентите си, а двойките редовно да обсъждат помежду си дали се придържат към ексклузивност на сексуалните си отношения.
"Хората трябва редовно да разговарят, за да се уверят, че възприятието им за това, което става с партньорите им, се споделя и от другия", твърди Уорън. "Взаимното спазване на ангажиментите е най-важният фактор за това дали двойките ще бъдат в състояние да поддържат трайна моногамия."
Изследването не се занимава конкретно с това дали партньорите разчитат на моногамията за безопасността си. На практика повечето хора решават да бъдат верни на партньора си, като знак за увеличаваща се отговорност; те се ангажират да не правят секс с други, без да размишляват много за отражението на моногамията като начин за превенция на СПИН.
Вземането на предпазни мерки не е недоверие към другия
В крайна сметка обаче изводът от проучването е, че би било наивно да подценявате потенциално рисковото поведение на вашата половинка. "Прекалено грубо е да се дават съвети за любовта и връзката в индивидуалните взаимоотношения на другите хора," обобщава Уорън. "Но докато не сте на 110 процента сигурни в партньора си, не спирайте да употребявате презервативи."
Реалистична ли е идеята за моногамията?
Ако съдим по броя случаи на моногамни връзки сред известните личности, вероятно съвременните двойки би трябвало да променят брачните си клетви на: "... докато нов, по-привлекателен партньор ни раздели." Дали обаче знаменитостите изразяват реалностите на съвременността? В епохата на епизодичните връзки, "приятелите с екстри" и онлайн запознанствата, а и предвид удължаването на времетраенето на човешкия живот, разумно ли е да очакваме хората да остават моногамни, докато смъртта ги раздели?
Според психиатъра Джудит Липтън "е реалистично някои хора да могат да остават верни на партньора до живот - по същия начин, по който някои могат да се научат да свирят цигулков концерт на Бетовен, или да овладеят нов език, или да станат майстори по фигурно пързаляне". Според еволюционния биолог Дейвид Бараш пък "това е в границите на човешкия потенциал, но не е никак лесно."
Липтън и Бараш са женени от 32 години и са съавтори на книгите "Странни партньори в леглото" и "Митът за моногамията"; според тях по-постижима в съвременни условия е идеята за серийна моногамия, в която хората преминават от една сериозна връзка към следваща и избират партньорите си по различни причини в различни етапи от живота си.
Отворен брак, полигамия или полиамория?
Но за някои дори серийната моногамия звучи като ограничение. През 70-те години става особено популярна концепцията за "отворен брак", в който съпрузите остават женени, но запазват свободата си да правят неангажиращ секс с други мъже и жени.
В последно време в световен мащаб набира популярност принципът на полиаморията - практика на поддържане на сексуални връзки едновременно с много души, с абсолютна информираност и съгласие на всички страни.
Търсещите по-кратки и тайни взаимоотношения в наши дни не само не са обект на упрек, но дори за тях биват създавани специални онлайн общности. Например сайтът за запознанства Ashley Madison Agency е ориентиран специално към женени мъже и жени, има над 5 милиона членове и посреща посетителите си с девиза: "Животът е кратък. Намерете си любовник."