Идейният конкурс за нова визия на Борисовата градина приключи - журито избра пестеливия откъм намеси проект на „Ковачев архитекти". Там се предвижда възстановяване на ботаническия резерват, нов туристически център на мястото на автокъща "Капитолия", подземен паркинг за 400 автомобила в северозападната част на градския парк и превръщане на терена на бившата гара „Пионер" в спортен и културен център.
Предложенията са още останките от злощастния стадион "Юнак" да бъдат преобразувани в зелен амфитеатър за срещи и дискусии, преместване на конната база в южната част на Борисовата градина - Ловния парк, както и възстановяване на къпалнята "Мария Луиза" и лятното кино.
Като цяло проектът - победител залага повече на облагородяване и изчистване на Борисовата градина, отколкото на ново строителство - музеи, атракции и спортни съоръжения, както конкурентите в надпреварата.
Затова проектантите предвиждат „поетапно извеждане" от експлоатация на обектите на „Спортна София", които са „причина за намаляване на вегетативните площи в парковата територия", а също и премахване на постройките, които обезличават историческата и ботаническата стойност на парка, включително химическите тоалетни за сметка на възстановяване на съществуващите такива.
Колкото да стадион „Юнак" - на същото място беше построена ледената пързалка "Дружба", а по-късно дискотека "Индиго" - също разрушена след инцидента, при който загинаха 7 деца. Предложенията включва част от трибуните на стадиона да бъдат частично маркирани в бъдещия зелен амфитеатър.
Според победителите в конкурса заведенията за обществено хранене са "нетипични за парка, с откровенна кичозност, разностилие и претрупаност от бутафорни елементи и детайли". Същевременно оградите на спортните обекти трябва да бъдат в еднаква стилистика.
Препоръките на журито са за ограничаване на автомобилите, създаване на велоалеи - такива в момента няма, осигуряване на повече достъпност и сигурност в парка.
Затова идеята за подземен паркинг с 400 места е със забележка и предстои да бъде дискутирана отново.
Борисовата градина е паметник на недвижимото културно наследство, но хаотично й управление „терен по терен" доведе до сегашното й неглижирано състояние. Именно Подробният устройствен план трябва да заложи принципите за развитие на градския парк и да регулира дейностите, които се извършват там.
Един от основните проблеми на т.нар. „бял дроб на София" е огромният контраст между северната „историческа част" - от Орлов мост до Телевизионната кула, и почти непристъпния за посетители Ловен парк, посещаван основно от жителите на кв. „Лозенец", „Изток" и „Дианабад".
За да се свържат двете части на парка, „Ковачев архитекти" предлагат пешеходни мостове над бул. „Пейо Яворов", бул."Драган Цанков"и бул."Симеоновско шосе", както и екодукт - озеленен надлез.
Друг проблем е, че в Борисовата градина изчезват растителни видове и цветни масиви, макар едно от миналите й предназначения преди повече от век да е на ботаническа градина и разсадник - Дендрариум. Нетрадиционно решение е използване на трасето на „старата околовръстна" ж.п.линия в участъка от „Хладилника", през гара „Пионер", с вариант за продължаване в източна посока.
7 проектантски екипа се включиха в конкурса, който бе атакуват от професионални и граждански организации заради размитите критерии и многобройните предложения за застрояване.
Председателят на журито проф. Пенчо Добрев съобщи, че проектът, класиран на първо място, е събрал 85 от 100 възможни точки, а общинският съветник Лорита Радева обеща, че градският парк няма да се застроява.
„Тук говорим за възстановяване функцията на къпалнята Мария Луиза, за премахване на „Капитолия" , възстановяване функцията на летния театър и др", поясни Радева, като допусна дори частните имоти в Борисовата градина да могат да се използват за обществени цели, вместо да пустеят.
Така отпадат екстравагантните предложения за обсерватория, наблюдателна кула и скална шумоизолираща стена за катерене по протежението на бул. „Драган Цанков". В този смисъл идеите на „Ковачев архитекти" са най-обрани и консервативни спрямо останалите. Те ще залегнат като идейна основа за бъдещия ПУП, който ще бъде придвижен по отделна процедура.