"Битъ-пазаръ - вехтарско тържище, пазаръ, дето се продаватъ вехтошини или стари неща; тур." Из „Речникъ на чуждите думи въ българскиятъ езикъ с обяснение за потекло и съставъ" от Д-ръ Стефан Младенов - 1942 г.
Това обяснение за смисъла на думата "битак" намерих в един стар речник, попаднал в библиотеката ми незнайно как. Не си падам по старини, носталгични уклони и напеви за "доброто старо време". Миналото - минало, но то се пръква и на неочаквани места.
Такова място се оказа "Супероказиона" в супермаркет Европа на пазара в жк "Дружба" в София. Огромен магазин, построен с размаха на късния социализъм, но замрял в неравностойната надпревара с молове, вериги хипермаркети и улични сергии.
На втория етаж се е настанил битпазар с примамливото Супероказион и мантрата: всичко по 50 стотинки. Следвам напечатаните върху листове "Вход" и стрелка, сочеща надясно, и попадам в полупразно пространство с наредени покрай стените електрически печки с изкривени пръчки - реотани, които бълват киловати, нерантабилни и съвсем не екологични.
Радиограмофон-шкаф, с който през 60-те Лили Иванова се събуждаше, припявайки с кокошките на двора. Фотьойл и канапе, което (може би) пази любовните ласки на сегашните 60-годишни уморени работяги.
Пишеща машина "Марица", очукан куфар Самсонайт на гастролиращ гастарбайтер от 90-те, запазена мини фотолаборатория "Смена" само за десет лева, фотоапарат "Вилия"с филм, сниман до 13-я кадър, керамични шотове и бардучета за по лев и петдесет. Буркани, самобръсначка, дългосвиреща плоча с музика от филма "Таборът отива към небето", аудио касети и авто касетофон с увиснали тонколони, и пълни рафтове с книги от 2 до 5 лева.
Може да откриеш втори том на Флобер с "Възпитание на чувствата", "Мемоарите на Казанова" и съветите на д-р Спок, а хуморът е евтин и струва само левче.
Детски колички, трето поколение, за ВИП бебета, тиролски тиранти за стотинки, а, и чисто нови маратонки, модел 1989 г., и балтони, манта, панталони, увиснали в гардероба на несбъднати нечии мечти. Наредени са стари броеве на FHM, ЕВА и "Жената днес", касети с БГ Видео и нови дивидита с филми.
Търговия за спомени на килограм. Битакът се е институционализирал с работно време и фискален апарат, а носталгията е в мобилна връзка с НАП. Всеки артикул в паметта има баркод и в края на отчетния период приключва с тотал и нулева стойност.
За миналото ДДС-то никога не се връща. Само лихвите се трупат на чужд гръб.
Да, миналото има цена! Продава се евтино в оказиона на супермаркет Европа, но да не забравяме, че винаги има добавена стойност.