Ужасната измама Open Space

Целта на т.нар. отворен офис (open space), както и на пространствата с hot-desking, в които служителите нямат постоянно работно място и непрестанно се местят, е да се увеличи сътрудничеството между хората. Дали обаче това е истина?

Дали няма да се чувстваш по-добре, ако работиш от вкъщи в компанията на котката си.

Ново проучване разкрива, че отворените работни пространства не се отразяват добре на социалните способности на работниците. Те се разсейват, не си сътрудничат, нямат си доверие и взаимоотношенията им се развалят.

Оказва се, че не само приятелството между колеги не върви, но и отношенията с началниците страдат в open space офисите.

Въпреки че досега се повтаряше, че споделените офис пространства подобряват социалните взаимоотношения, комуникации и сътрудничество, сега вече е доказано, че приятелствата между хората, които работят заедно са от най-слабите в сравнение с хората, които имат отделни стаи или споделят стая с един или двама души.

Също така open-space хората са много по-неудовлетворени от работещите от вкъщи.

Възможно е споделените офиси да увеличат копирането на стратегии между работещите, но те водят до отчуждаване и не допринасят за приятелската атмосфера в тима.

Споделените пространства не влияят добре на отношенията между колегите и в допълнение работещите там имат усещане, че супервайзърите не ги подкрепят достатъчно.

Това е така, защото подчинени и супервайзъри работят заедно и първите се чувстват твърде много под наблюдение или не усещат достатъчно подкрепа.

Възможно е също работещите да стават по-раздразнителни, подозрителни и да се затварят в себе си като контрапункт на отворената работна среда, вследствие на което тяхната връзка с преките им ръководители се влошава.

Това обаче не е новина за работодателите в ерата, когато споделените пространства и hot-deskingа се използват все повече, благодарение на нарасналото потребление на лаптопи, смартфони и таблети за бизнес цели.

Всичко това, заедно с увеличените разходи за офис пространство, доведе до тенденцията стените в офисите да падат, а там, където ги има, да се заменят от стъкла.

Да си го кажем честно - нищо хубаво няма в open space офисите, просто те излизат много по-изгодно като цена на работно място.

И все пак какво да правят служителите?

Ако можете, осигурете си самостоятелна стая, която да споделяте с един или двама души или работете от вкъщи.

Начин да се преборите с визуалните разсейвания от седящите до вас, е да сложите панели, редици от книги или "зелени стени" от растения.

А шумът от офиса може да бъде премахнат с добрите стари слушалки.

Така или иначе, тези интервенции зависят от това дали са подходящи за вашата работа, работно място и дали са съгласни вашите работодатели.

Изследователите Пит и Бенет представят нов вариант на разширен офис, в който е включен не само hot-desking, но и "touchdown areas" или зона на съприкосновение - свободни бюра за бърз достъп до информация, офиси под наем, стаи, които могат да бъдат наети предварително за срещи, "място за сътрудничество" (за групова работа, с възможност за телеконференция) и най-очакваното - "места за почивка и работа" - релаксиращи кресла и малки масички за спонтанна, неформална работа в екип.

Не става въпрос работещите да имат безкрайно лично пространство и самостоятелност, а за това, че спонтанната комуникация между хората е част от успеха, независимо за каква дейност става дума. Разбира се, тук границата е много важно нещо, защото комуникацията лесно може да прелее в разсейване, което би било пагубно.

И все пак, ако хората ви в офиса не си говорят, тогава определено имате проблем и не лошо да помислите за малко стени.

#2 Survacharya 14.09.2016 в 00:44:30

Open space = Open borders - нещата не вървят на добре... всеки има нужда от лично пространство с оптимална пропускливост.

#4 12324 14.09.2016 в 14:35:19

Дубрутру како Сиике!

Новините

Най-четените