2024 г. не беше най-силната за Apple, но въпреки това компанията продаде 232 млн. бройки от своя iPhone.
Само че в Белия дом вече властва Доналд Тръмп, който облага с жестоки тарифи Китай - държавата, в която се сглобява най-големият процент смартфони. След като американският президент обяви, че ще наложи на Пекин 125% мита, икономисти пресметнаха, че един чисто нов iPhone Pro Max от последна серия може да достигне космическата цена от 5000 долара.
И това е само цената на смартфоните на бранда, без да се предполага колко ще достигне един от и без това не особено бюджетните лаптопи с нахапана ябълка на гърба.
Доналд Тръмп, разбира се, има решение за Apple - да преместят изцяло производството си в САЩ.
"Това е идеалният момент да изместите компанията си в Америка, както рекорден брой други вече го правят", написа Тръмп в Truth Social. Той добави, че обещава на бранда нула тарифи и незабавно включване към електропреносната мрежа без излишна бюрокрация. Наглед звучи примамливо.

Има само един проблем, който обаче няма как да бъде пренебрегнат - Америка няма необходимата работна ръка, за да произвежда компанията продуктите си в САЩ.
И покойният Стив Джобс, и настоящият изпълнителен директор Тим Кук неведнъж са признавали, че е невъзможно да правят iPhone в Северна Америка. Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник смята, че става въпрос само за "армия от хора, които завиват миниатюрни винтчета", само че процесът никак не е толкова лесен.
Биографът Уолтър Айзъксън описва в книгата си "Стив Джобс" срещи между предприемача и тогавашния президент Барак Обама, по време на които Джобс подробно обяснява защо не може да пренесе производството на смартфони на американска почва.
"Apple има 700 хиляди работници във фабриките си в Китай и 30 хиляди инженери на терен. Няма как да намерим толкова персонал в САЩ", заявява тогавашният ръководител на компанията.
••• През февруари Apple представи новия бюджетен iPhone 16e. Повече за него - тук:
През 2017 г. по време на глобалния форум на списание Fortune Тим Кук също говори по темата. Той признава, че Китай отдавна не е синоним на евтина работна ръка, щом става въпрос за висококвалифициран труд. Причината производството на iPhone да е там всъщност е концентрацията на инженери с нужните умения да правят смартфоните.
"В САЩ можем да проведем среща на инженери по инструменталната екипировка и не съм сигурен, че ще успеем да напълним залата. В Китай можете да напълните няколко футболни игрища", откровен е Кук.
Той изрича истина, която, колкото и да не се харесва на президента Тръмп, засега не може да бъде променена, а през това време стотици хиляди потребители продължават да предпочитат именно iPhone.

Затова от Apple предприемат отчаяна стъпка и започват да изместват по-голямата част от мощностите си в Индия.
Източници на компанията споделят пред Financial Times, че брандът вече гледа и към разширяване на производството на индийска територия и евентуалното изграждане на нови фабрики. От своя страна Ню Делхи съобщава, че е готов на дискусии с Тръмп относно намаляването или отпадането на митата.
"Индия е една от първите държави, които започнаха преговори с американския президент за сделка относно митата", казва пред "Ройтерс" говорител на индийското правителство.
••• А някои вече гледат към iPhone 17, като слуховете за него събрахме тук:
Пред Times of India пък служител на индийския клон на Apple казва, че фирмата вече е транспортирала пет самолета с iPhone и производствена техника, за да смекчи удара от ходовете на Доналд Тръмп.
Оттам бройки от смартфоните спешно се прехвърлят в САЩ и Европа преди следващата крачка на Тръмп.
Същевременно потребители на бранда в момента ударно преминават към по-нови устройства, защото не се знае какво още ще реши Белият дом по въпроса с тарифите. И преди евентуално цената на един iPhone наистина да нарасне значително заради необмислените действия на американската администрация.
Доколко обаче клиентите ще са доволни под нахапаната ябълка да пише "Made in India" - това вече е друг въпрос.