Най-големият трик на Банкси

Банкси, британският властелин на уличното изкуство, се отдаде на едномесечно жителство в Ню Йорк, където всеки ден провокира огромен интерес и тълпи от зяпачи с нови произведения по стените на градската джунгла.

И не само това. Художникът с остри социални послания обяви по интернет разпродажба на оригинални свои творби в Сентрал парк - срещу скромната сума от 60 долара. За да са доволни ценителите, всяко от платната носи подписа му. Иначе всяко струва около 20 000 долара.

Същият творец, чийто произведения се продават за милиони долари по търгове, въртеше улична търговия в Ню Йорк. Точно така.

Най-непоносимото бе, че почти никой не си купи изкуство от извора

Това бе наполовина социален експеримент, наполовина шокираща новина. Ако хората не знаят какво точно да търсят от световноизвестен артист, тогава защо изобщо да им пука?

Бански пусна видео от разпродажбата, събрала някои от най-известните му и разпознаваеми творби на най-обикновена маса за пикник в парка. Там висеше табела „Спрей Арт".

Амбулантният търговец - възрастен мъж, нахлузил най-обикновена шапка за бейзбол, стоеше насред тълпите туристи. Малцина се спряха за по-задълбочен поглед. Скрита камера улови всички реакции.

Първият купувач се появи няколко часа по-късно - едва в 15:30 часа следобед. Оказа се жена, която взе две малки платна за децата си, както самата тя обясни. Дори се споразумя за отстъпка от 50 процента и така плати само 60 долара.

Половин час по-късно дойде и вторият клиент - мъж от Нова Зеландия, а след него жител на Чикаго, който се оглеждал за украшения на стените в дома си. При всяка покупка продавачът даряваше клиента с прегръдка или целувка по избор.

В 18:00 часа разпродажбата приключи с оборот от едва 420 долара. А тримата, които се сдобиха с автентични творби на Банкси, вероятно са направили сделката на живота си. Миналия юни произведението „Love Is In The Air", изобразяващо млад мъж, който хвърля граната от цветя, бе продадено на търг за 249 000 долара.

Колко струваш?

Това е класически пример за изкуство без рамки, който подвига важния въпрос доколко способността ни да оценяваме изкуството зависи от обстоятелствата.

Втренчваме се дълго в Мона Лиза, когато е окована зад дебело стъкло в Лувъра, но иначе я подминаваме в хилядите й копия около нас. Контекстът прави разликата.

Експериментът на Бански е разиграван и преди. През 2007 г. световноизвестният цигулар Джошуа Бел влезе в ролята на уличен музикант насред пиковия час на нюйоркското метро, събирайки подаяния от пътниците.

В условията на пълна анонимност може да познаете резултата - малцина се спряха да го слушат. Историята, разказана от в. Washington Post под заглавие „Перли преди закуска", бе отличена с наградата Пулицър.

Анонимния Банкси, който упорито пази в тайна своята самоличност, даде интервю по електронната поща за Village Voice, където обясни, че разбира главоломното оскъпяване на графити произведенията, една от най-бързо развиващите се културни сфери. Той твърди, че иска да направи изкуство, свободно от клишето на цените.

"Уау. Бях в Сентрал парк тази събота и напълно пропуснах това", написа в Tweeter Майкъл Алварадо. И вече нескрито съжалява: "Аз съм идиот!". Втора подобна разпродажба няма да има.

#3 багреник 25.10.2013 в 10:51:36

...може би това, че има забрана от кралицата да се махат или унищожават стени на банкси и в лондон стените му(и не само) са туристическа забележителност... хм кой е последния художник, който е бил признат приживе и оценяван на толкова пари, макар и без да се знае самоличността му? май не си ти, въпреки че и твоята не е позната...

Новините

Най-четените