Господин и госпожа X са американци от азиатски произход. Живеят в Куинс, един от популярните квартали на Ню Йорк. Семейство са от 2012 г., но многократните им опити да се сдобият с дете – били те естествени, или с изкуствено осеменяване, не дават резултат.
Това е история, позната на много семейства не само в САЩ, но и по света. Уникален обаче е начинът, по който животът на точно това анонимно семейство се преобръща, когато решават да се обърнат за помощ към Центъра за плодовитост CHA (CHA Fertility Center).
Това начинание дава резултат – мъжът и жената най-накрая сбъдват мечтата си и двете им рожби, близнаци, вече са на път. Когато се раждат обаче, се оказва, че става дума за чужди деца.
В центъра са допуснали една голяма, голяма грешка, както става ясно от заведеното впоследствие дело.
Клиниката CHA Fertility Center се представя за "Мека на репродуктивната медицина", която е "сбъднала мечтите на десетки хиляди" желаещи да станат родители – не само от Южна Калифорния, но от общо 22 държави. Вероятно това кара семейството от Ню Йорк да се реши през януари 2018 г. да прекоси цяла Северна Америка в опит да реализира основната си цел – бебе.
Срещат се с ръководството на калифорнийската клиника – д-р Джошуа Бергер и съсобственика Саймън Хонг. Разговорът изглежда е достатъчно убедителен – семейството преминава на продължил няколко месеца режим, включващ лекарства, витамини, тестове и процедури.
Всичко това им струва 100 хиляди долара, които са отишли както за медицински, така и за транспортни разходи.
На пръв поглед обаче си е струвало - резултатът са осем ембриона. През юли 2018 г. в Лос Анджелис е направен опит на жената да бъде имплантиран един от тези ембриони. Той се оказва неуспешен. Месец по-късно са готови да опитат отново. От CHA Fertility Clinic подготвят два от женските ембриони за новия опит.
През септември жената вече е бременна.
В съдебните документи се посочва, че тя и съпругът й са "развълнувани да разберат, че след години опити за зачеване, най-накрая са постигнали успех" и очакват близначки.
Грешка, но не само в пола
При прегледите с ултразвук се появяват първите съмнения, че нещо не се е развило по план. Специалистите, които преглеждат бъдещата майка, неколкократно казват на семейството, че тя носи момчета близнаци, а не момичета.
Това кара обърканите мъж и жена да позвънят на клиниката в Лос Анджелис, за да разберат причината за грешката. Д-р Бергер и Хонг отхвърлят показаното от ултразвука и твърдят, че това не е "окончателен тест". Уверили бъдещите родители, че "ще имат момичета и че всичко е наред".
Бергер дори им разказва история за бременността на собствената си съпруга - по думите му лекарите им казали да очакват момче, но в крайна сметка г-жа Бергер родила момиче.
При семейството от азиатски произход случаят обаче не бил такъв. На 30 март т.г. те отиват в болница в Ню Йорк. На следващия ден жената ражда с цезарово сечение. И двете деца обаче са момчета, а не момичета, както от Центъра по плодовитост уверявали.
По-шокиращото било друго – нито един от близнаците не бил с азиатски черти, въпреки че от такъв произход са и двамата родители.
Тук, според съдебните документи, CHA Fertility Center най-накрая предприемат нещо – техен екип, включително и съсобственикът Хонг, отлитат за Ню Йорк, за да извършат тестове на близнаците. Те потвърждават, че новородените не са генетично свързани с жената, която ги е родила, както и с нейния съпруг.
Нещо повече – децата дори нямали генетична връзка помежду си.
Така на доскоро щастливото семейство се налага да се откаже от родителските права над двете новородени бебета, които са били предадени на други две двойки – истинските им биологични родители, които също са клиенти на центъра.
Съдебната битка на едно съкрушено семейство
Потърпевшото семейство е разтърсено от случилото се – девет месеца жената е носила деца, които не са нейни. Тя се е превърнала в сурогатна майка, без да иска това. По принцип сурогатните майки биват компенсирани, а биологичните родители съблюдават всяка стъпка от процеса. Тъй като тук става въпрос за грешка, това не се случва.
Двойката скрива от повечето си роднини и приятели за случилото се – нямат "смелостта" да разкажат за загубата си.
Завеждат и дело срещу клиниката, което става публично достояние след като New York Post разкриват историята. Причината са нанесените "емоционални травми", от които и мъжът, и жената едва ли ще се възстановят.
Те не знаят какво се е случило с двата женски ембриона, които всъщност е трябвало да бъдат имплантирани на жената. Не са сигурни и дали останалите замразени ембриони носят техния генетичен код. От CHA Fertility Center не коментират случая.
Това обаче не е единствената подобна грешка, посочват от NYP. През април семейство съди клиника в Кънектикът за сходен казус – в жената е имплантиран ембрион, който води до раждането на син с раса, различна от тази на родителите си. В случая са използвани яйцеклетки от донор и сперматозоиди от мъжа в семейството.
Първият опит води до раждането на момче през 2016 г. При втория семейството се сдобива с втори син с "много по-тъмна кожа" от бащата, генетичната майка и първия им син.