"Клъцни-срежи" преди сватбата

Много булки се отправят към фитнеса, за да се тонизират преди големия ден. Някои от тях дори минават на диета. Но за много младоженки днес, повдигането на гърдите или липосукцията също са част от подготовката за сватбата.

Тази нова част от предсватбената рутина дори си има и име: "булкопластика". Освен това, има и реалити шоу със същото име, което поставя бъдещи съпруги в надпревара за ринопластика, импланти, липосукция и голямата награда: звездна и луксозна сватба на мечтите.

Ако диетите и тренировките не са достатъчни, намесва се пластичният хирург

Линзи Рей винаги е мечтала да бъде перфектната булка. Но съвсем доскоро, този образ е по-скоро далечна фантазия за нея. Тя се бори с теглото си дълго време. "Спомням си как влизах в магазина за дрехи с голям размер и самото знание, че пробвам дънки с размер 52 ми се струваше най-депресиращото нещо на света", споделя 26-годишната Рей.

Чрез диета и упражнения, живеещата в Ориндж Каунти Калифорния Рей, успява да се отърве от повечето излишни килограми. "След като започнах да отслабвам, се оказва че имам красиво лице, а не само три брадички. Започнах да виждам човека под цялата тази кожа.... Дъщеря ми ми казваше, че съм красива," споделя тя.

Но има недостатък в загубата на толкова килограми: тя води до отпусната излишна кожа. Когато годеникът й Алекс задава съдбовния въпрос, Рей се отправя директно към кабинета на пластичен хирург. Тя решава да направи липосукция на корема си и да повдигне гърдите си, вместо да отиде на меден месец.

"Знам че звучи налудничаво, но... най-ужасното нещо на света е да носиш три потника, които да задържат всичката ти провиснала кожа, така че лично за мен си струва".

И Рей не е единствената. Д-р Тенли Лоутън разкрива, че лекува по пет бъдещи булки всеки месец. За някои корекцията се изчерпва до инжекция с Ботокс. За други обаче, хирургическата намеса е много по-изчерпателна.

Някои дами плащат по 15 000 долара за всички процедури, през които преминават

"Това са много пари, затова искаме да се уверим, че пациентките ни правят тази крачка заради правилните причини. Те трябва да правят това за себе си, а не заради годениците си или някакъв друг мотив," коментира д-р Лоутън.

Бюджетът на Рей за пластична хирургия е 20000 долара - почти колкото струва цялата й сватба през май. Тя се надява, че д-р Лоутън може да промени цялото изживяване на това събитие, затова се подлага на операция, след което се възстановява вкъщи. Първите два дни са тежки за нея. Тя се събужда с изключително силни болки. До края на третия ден след операцията обаче се чувства значително по-добре. След втората седмица, белезите от операцията вече са минимални и тя започва да ходи.

Шест седмици по-късно, трансформацията, през която е преминала, е очевидна. Тя има по-стегнато и стройно тяло. Въпреки че й е струвало толкова много, Рей не съжалява. "Доволна съм от резултатите. Знам, че ще изглеждам чудесно в роклята си. Въодушевена съм от идеята да пробвам булчински рокли," споделя тя.

Когато тя се връща в бутика, за да изпробва роклите, вече е много по-удовлетворена от резултата, "Чувствам, че вече всичко ми става. Това, което съм отвъре, съответства на външната обвивка. Това е моят специален ден и държа да се чувствам като принцеса," добавя тя.

В болест и възстановяване - приемат ли младоженците променените си жени?

Въпреки че пластичните хирурзи признават, че не е необичайно жените да искат една-две процедури в подготовка на "големия ден", лекарите и психолозите се притесняват, че тази тенденция поражда притеснителни социални, етични и медицински проблеми.

"Сама по себе си тази идея е ужасна. Тя във висша степен съответства на представата, че ако постигнеш "перфектен" вид, всичко ще бъде по-добро. Посланието, което тя изпраща към момичетата и жените е, че ако не си достатъчно красива на деня на сватбата си, трябва да се подложиш на пластична хирургия от глава до пети", коментира Роберто Оливардия, клиничен инструктор във факултета по психология на медицинския институт към Харвард.

"Това се дължи на факта, че жените искат да изглеждат в най-добрия си вид на този ден - което е част от болестното състояние на обществото, изразяващо стремеж за перфектност - сякаш козметичната хирургия би могла да осигури подобно нещо", казва той.

Дали корекциите преди олтара не вещаят края на обета "заедно и в добро, и в лошо"

Фактът, че тази жажда за хирургическо съвършенство се случва именно в контекста на брака е дори още по-притеснителен, твърди Оливардия. "Този човек избира да се ожени за вас, защото вече ви обича. Тези жени са склонни да преминат през драстични пластични операции, но кой може да каже дали младоженецът ще ги възприема по същия начин впоследствие?"

"Това повдига въпроси относно стабилността на брак, изграден върху индивидуалното вземане на решение, в което другият няма никаква роля. Един партньор "до живот" би трябвало да бъде до него, за да му помогне и подкрепи по време на процеса на трансформация," казва д-р Ото Плацик, пластичен хирург от Чикаго.

Корекциите се правят заради стремеж към съвършенство и нереалистични очаквания

Но д-р Бари Уайнтроб, също пластичен хирург и говорител на Американската асоциация на пластичните хирурзи твърди, че една или многобройни процедури преди заставането пред олтара далеч не са толкова необичайни.

"Това въобще не е нещо ново. Булките от десетилетия си правят корекции преди сватбата и често си слагат ботокс. Многобройни процедури се извършват по едно и също време от десетилетия и няма нищо лошо в това," коментира той. "Ако обаче корекциите отидат твърде далеч, ситуацията започва да наподобява т.нар. телесен дисморфизъм - когато жените имат нереалистични очаквания или го правят за някой друг, а не за самите себе си".

Всъщност обаче проблемът не е в това, че жените са склонни на подобни крайности заради сватбените снимки, а че пластичната хирургия започва да изглежда като универсалното решение за всичко. Може би пък просто навлизаме в епохата, в която по думите на Дита фон Тийз "естестичната хирургия е просто по-драматична форма на грима"?

Новините

Най-четените