Френските законодатели решително дишат във врата на Airbnb. Общината в Париж обявява рекордни глоби за "серийните наемодатели", които използват платформата, за да спечелят от имотите си.
В същото време се дискутира закон, който ще обяви американската компания за виновна, защото на сайта й съществуват обяви от хиляди нерегистрирани жилища.
Финансовият залог е висок - Франция е най-посещаваната страна в света, а Париж е най-големият пазар за апартаменти под наем през Airbnb.
Миналата седмица Ян Броса, заместник-кметът на столицата, който отговаря за жилищните въпроси, обяви, че за 2018-а глобите за нелегално онлайн наемане на жилище вече са достигнали 1,38 млн. евро. Това надминава сумата, събрана за цялата 2017-а. Броса е на мнение, че заради приложения като Airbnb наемите в града се покачват, пазарът на недвижими имоти се срива и жилищните кооперации могат да се превърнат във вертепи от туристи.
Мерките в Париж са само част от нарастващите усилия да се овладее нерегулираният пазар, който директно свързва потребителите и изключва необходимостта от посредник. Airbnb е една от най-популярните в световен мащаб платформи за споделена икономика, но този факт й създава и редица врагове.
Барселона създаде екип от 100 души, който ще следи дали жилищата в сайта са напълно легални, а миналата година наложи глоба от 600 хил. евро. Берлин изцяло забрани услугата. Изключение се прави веднъж годишно за период от 90 дена и то в неактивния туристически сезон.
В Ню Йорк на 6 август властите одобриха закон, който задължава Airbnb да разкрива информация за уговорките между потребителите си, а щатските закони забраниха наемането на жилища за по-малко от 30 дена. Платформата от своя страна заведе дело срещу управата на града. Изискванията за задължителна регистрация намалиха потреблението на Airbnb в Сан Франциско.
А мерките във Франция може би ще ударят Airbnb по слабото им място.
Компанията изрази разочарованието си, че е невъзможно да си сътрудничи с парижката община така, както го прави в европейски градове като Лондон, Берлин и Барселона.
Проблемите за Airbnb произтичат още от френски закони, които забраняват на жителите да преотстъпват жилищата си за повече от 120 нощувки годишно. За да подпомогне прилагането на тези правила, през октомври 2016-а беше приета харта, която изисква от арендаторите да осигурят регистрационен номер за всеки имот, който отдават под наем. Крайният срок изтече през декември 2017-а.
До средата на януари 2018-а около 80% от потребителите на платформата нямаха такива регистрационни номера. Това, заедно с продължаващото наличие на нерегистрирани имоти, допълнително ядоса парижката управа и тя заведе дело срещу Airbnb и конкурента му - германския Wimdu.
Броса иска да държи виновниците лично отговорни заради това, че не уважават законите. Той запази нападателния си тон и през тази седмица като разкри размера на глобите, събрани от януари до момента.
Но според него е несправедливо да се наказват само наемодателите без да се посегне и на самия сайт - ситуация, която той смята да промени.
Представителите на Airbnb от своя страна казаха, че уважават регулациите и определят ограничението от 120 нощувки годишно като "разумно". Според тях обаче забраната на нерегистрирани наемодатели да отдават под наем жилищата си само ще ощети обикновените потребители и е в защита на хотелиерите.
Airbnb може да се сблъска и с по-сериозни мерки заради така наречения закон ELAN, който засяга еволюцията в осигуряването на жилища в ерата на интернет. Законът вече беше приет от френския сенат и предвижда глоби за платформи, които не премахват нерегистрирани потребители от списъците си.
Запознатите с начина, по който функционира платформата, са на мнение, че подобни мерки ще предизвикат патова ситуация - или сайтът ще плати огромни глоби, или ще загуби голяма част от потребителите си. Повечето от наемодателите не отдават често жилищата си, с което парижката община е ОК. Но и не са съгласни да преминат през бавния процес на регистрация, щом става въпрос за няколко нощи годишно.
Броса не е съгласен с тази теза.
Според него всеки, който е способен да се регистрира в Airbnb, е способен и да регистрира имота си. Той гарантира, че процедурата отнема само три минути. А платформата се опитва и да избегне санкциите на ELAN като твърди, че ще премахва всяка обява, надхвърлила 120-те нощувки годишно.
За Броса и общината тези мерки са твърде малко и твърде закъснели - това трябваше да стане още през 2016-а. След като платформите отказват да предоставят прозрачност, властите казват, че сами ще се уверят, че всичко се върши законно.