Сред списъка с 19 филмa, които ще се борят за приза "Златна палма" на тазгодишния филмов фестивал в Кан, преобладават европейските продукции. Азиатските режисьори са с много по-скромно представяне, а латиноамериканците въобще не присъстват сред претендентите за статуетката за тази година.
Под светлините на прожекторите на филмовия фестивал ще бъдат последните проекти на испанския режисьор Педро Алмодовар, датчанина Ларс Фон Трир и белгийците братя Дарден. Събитието се открива утре, 11 май - мястото, както винаги, е френската Ривиера.
На пресконференция в Париж директорът на фестивала Тиери Фремо обяви, че по време на 64-ото издание на фестивала ще бъдат показани 1715 филма, някои от които за първи път са били изпратени чрез Интернет.
Други деветнадесет филма попадат в паралелната програма на фестивала "Un Certain Regard", сред които ще бъде и последната комедия на Уди Алън "Полунощ в Париж". Тя ще бъде прожектирана още първата вечер. "Тази година сме обърнали специално внимание на Япония, както и на Тунис и Египет", разкри президентът на фестивала Жил Якоб, като недвусмислено заяви, че Египет ще бъде "специален гост" на фестивала.
Почти 2/3 от кандидатите за статуетката са от Стария континент
Цели 14 от състезаващите се филми са дело на европейски режисьори, ако приемем като европеец и турчина Нури Билге Джейлан. Сред най-добрата селекция от филми тази година ще бъдат творби както на утвърдили се творци, така и на млади режисьори, дебютиращи на фестивала.
Всеки от показаните филми, независимо от това дали ще участва или не в състезанието, представя "многообразието от поколения, стилове и култури", заяви Фремо, въпреки че липсата на значими латиноамерикански продукции беше очевидна.
Макар и извън състезателната програма, сериозен интерес и вероятно сериозен скандал ще предизвика филмът на френския режисьор Ксавие Дюранже "Завоеванието" - първият досега показан в Кан филм за действащ френски президент. Въпреки съобщенията във френските медии според Фремо "не е оказван натиск дали да бъде показан или не" разказът за възхода към властта на Никола Саркози, който ще се бори за преизбиране на същия пост догодина.
Най-сериозните претенденти в надпреварата за жадуваната "Палма"
Може би най-известният испански режисьор от поколението си - Алмодовар, който е печелил наградата за най-добър режисьор в Кан, но никога не е удостояван с "Гран при" - ще представи новия си проект "Кожата, в която живея", с участието на Антонио Бандерас.
Базирана на криминалето "Mygale" на Тиери Жонке, историята за отмъщение се концентрира върху пластичен хирург, проследил изнасилилия дъщеря му мъж - и сложните взаимоотношения, които се пораждат от това.
"Много съм доволен от постигнатото в "Кожата, в която живея" - и съм изключително любопитен да видя реакциите към него на фестивала", заяви режисьорът чрез продуцентската си компания "El Deseo" в Мадрид. "А и Кан винаги е стимул да се подложа на поредна диета", шегува се той.
Испанският режисьор определя "Кожата, в която живея", 18-и филм в кариерата му, за най-трудния си проект досега, както и за дебют в хорър жанра, но предупреждава: "Няма писъци и кръвопролития, насилието е психологическо"
Ларс фон Трир, получил "Златната палма" през 2000 г. с "Танцьорка в мрака", се завръща с "Меланхолия", описвана като "прекрасен филм за края на света" (с участието на Кирстен Дънст, Шарлот Гинсбур и Кийфър Съдърланд). Белгийците Жан-Пиер и Люк Дарден пък се надяват да се доберат до третата си "Златна палма" - след "Розета" през 1999 г. и "Детето" през 2005 , този път за "Момче с колело".
Журито е пълно с големи имена
Разнообразният състав на тазгодишното жури в Кан, председателствано от Робърт де Ниро, показва, че получаващият така жадуваната "Палма" избраник ще има глобално одобрение - от актьори и режисьори от Северна и Южна Америка, Европа, Азия и Африка.
Деветчленното жури също така включва хонконгския режисьор Джони То и филмовата продуцентка Ши Нансун, съпруга на режисьора Цуи Харк. Ши е продуцирала "Вътрешни разследвания", по което Мартин Скорсезе заснема своя римейк "От другата страна" през 2006 г.
Френският режисьор Оливие Асаяс, фен на хонконгското и китайското кино и работещ с актрисата Маги Чунг в своите филми дори след развода им през 2004 г., също е сред членовете на журито.
От холивудската A-листа присъстват любимката на Тарантино - Ума Търман ("Криминале") и британецът Джуд Лоу ("Шерлок Холмс"), които ще делят място в журито с режисьора от Чад Салех Харун (чийто документален пълнометражен филм "Крещящият човек" спечели наградата на журито в Кан миналата година.
Списъкът на тазгодишното жури завършва с писателката и критичка Лин Улман, дъщеря на шведския режисьор Ингмар Бергман и една от музите му - Лив Улман, и аржентинката Мартина Гусман, следвала изящни изкуства в Буенос Айрес и впоследствие изявявала се като актриса и продуцент.
Българските продукции
Новият филм на Камен Калев "Островът" и "Аве" на живеещия в САЩ Константин Божанов ще бъдат показани в престижните паралелни секции "Петнайсетдневка на режисьорите" и "Седмица на критиката", която тази година отбелязва своя 50-и юбилей. "Аве" влиза и в състезанието за наградата "Златна камера", предназначена за дебюти.
За Камен Калев това е четвърто участие на престижното филмово събитие във Франция, което тази година ще се проведе между 11 и 22 май. През 2005 и 2007 той е включен в "Седмицата на критиката" с късометражните продукции "Върнете заека" и "Лошият заек", осъществени съвместно с Димитър Митовски ("Мисия Лондон"). Миналата година с дебютния си филм "Източни пиеси" Калев влиза в "Петнадесетодневката на режисьорите", както се случи и тази година с новата му лента "Островът".
В лентата, заснета на остров Света Анастасия през миналото лято, главни роли имат датчанина Туре Линдхард и известната френска актриса и модел Летисия Каста. Участват още Руси Чанев, Бойка Велкова и Михаил Мутафов.