Забравили сте да махнете от приятелите си съпругата си във Facebook, публикувайки снимки от почивката с вашата любовница? Адвокатът по развода й ще бъде очарован.
Прекаленото споделяне в социалните мрежи е довело до свръхизобилие от доказателства при случаи на развод. Американската академия на брачните адвокати казва, че 81% от членовете й в последните пет години са използвали или са били изправени пред доказателства, извадени от Facebook, MySpace, Twitter и други сайтове на социални мрежи, включително YouTube и LinkedIn.
"О, имах някои особено забавни," разказва Линда Леа Викън, президент на групата с 1600 членове. "Много, много често се среща в сегашните ми дела."
Как виртуалната реалност става реална драма
Facebook е лидер без конкуренция в превръщането на виртуалната реалност в реална драма при развод, казва Викън. 66% от адвокатите, участвали в изследването, цитират слабости в Facebook като източник на онлайн доказателства, казва тя. MySpace следва в списъка с 15%, след което идва Twitter с 5 на сто.
Приблизително един от всеки пет възрастни хора използва Facebook за флирт, според доклад от 2008 г. на The Pew Internet and American Life Project. Но не са само снимки с целувки с любовника или любовницата, които се използват като доказателства. Помислете си за това бащата да принуждава сина да спре да бъде приятел с майка си...
"Този тип доказателства нараснаха от практически никакви до голям процент от случаите, които поемам - и е адски лесно," твърди Викън. "Изглежда като "Шегуваш ли се с мен?"
Нито Викън, нито други адвокати по разводи биха опетнили неприкосновеността на отношенията между адвокат и клиент, като разкрият самоличността на клиентите си, но говорят с общи понятия за някои от гафовете, на които са попадали:
- Съпруг се регистрира в Match.com като ерген, без деца, докато се бори за основно попечителство на обявените като несъществуващи деца.
- Съпруг отрича проблеми с контролирането на гнева, но пише във Facebook в раздела "напишете нещо за себе си": "Ако ти стиска да се изправиш пред мен, ще ти сритам задника, докато се подчиниш."
- Баща се бори за попечителство на децата, претендирайки (освен другото), че бившата му жена никога не посещава празниците на малките. Признато в съдебна зала доказателство от сайта за игри World of Warcraft я показва там с приятеля й точно по времето, когато тя е трябвало да излезе с децата. Майката също така харесва Farmville във Facebook, отново в неправилното време.
- Майка отрича в съда, че пуши марихуана, но сама публикува във Facebook снимки от купон, където пуши трева.
Facebook - в една от всеки пет молби за развод
Липсата на връзка между реалния живот и този онлайн едва ли е уникална за партньорите, които се разделят в САЩ. Сайт за "Направи си сам" разводи във Великобритания, наречен Divorce-Online, съобщава, че думата "Facebook" в края на миналата година присъства в една от всеки пет молби за развод, подадени през него. (Броят на случаите, водени от фирмата, сега достига 7000.)
Адвокатите по разводи Кен и Лесли Матюс, съпрузи юристи от Денвър, Колорадо, не виждат толкова много онлайн бисери. Според тях 1 от 10 от техните случаи включва подобни доказателства, в сравнение с единични случаи или въобще никакви в последните три години. Все пак това е силно доказателство, което да бъде извадено пред съдията, коментират те.
"Открива се информация, която по никакъв начин никога не би се получила в нормалния процес на разкрития - когато и да е," казва Лесли Матюс. "Хората просто бърборят неща из целия Facebook. Хората реално не правят връзката, че това, което казват в документите си за развода, е напълно различно от това, което казват във Facebook. Дори не им хрумва, че би могло то да бъде открито."
Социалните мрежи също така са богати на свързани с разводи кампании на омраза и опетняване между борещите се помежду си лагери на съпрузите.
"Това е доста добро доказателство," казва Викън. "Реално не можеш да фалшифицираш страница в Facebook. Съдиите нямат проблем да допуснат подобно доказателство."
Безплатни адвокатски съвета за безопасен онлайн живот
Адвокатите предлагат тези съвети като гаранция, че вашият показен личен живот онлайн няма да ви отведе в залата за развод:
*Това, което казвате, може и ще бъде използвано срещу вас.
*Ако възнамерявате да лъжете под клетва, не слагайте в социалните мрежи доказателства за противоположното.
"Казваме на нашите клиенти, когато те дойдат: 'Искам да видя вашата страница във Facebook. Запомнете, че съдията може да прочете това, така че никога не пишете нищо, което не желаете съдията да чуе,'" казва Викън.
*Опасявайте се от приятелите-врагове.
Преминаването през развод е практически максимално емоционално за много двойки. Желанието да говориш гадости е голямо, но също толкова голям е и стремежът приятелите да заемат позиция.
"Те си мислят, че тези хора могат да им помогнат да преминат през този момент," казва Марлийн Моузис, експерт по семейно право от Нашвил, Тенеси, и настоящ президент на елитната академия на адвокатите по разводи. "И все пак това е най-лошият възможен момент за споделяне на чувства онлайн."
*Снимката струва... много пари.
Възрастни хора би трябвало да бъдат внимателни и да не качват онлайн свои снимки в пияно състояние, на пиршества или в сексуално провокативни ситуации, но пък да го правят и насред тежък развод? Кен Матюс си спомня снимки на полуголата жена на клиент, с която са разделени, до снимки на децата им във Facebook.
"Той чуваше странни истории от децата си. Мъже из къщата непрекъснато. Мъже, влизащи и излизащи от дома му. А след това се появиха и тези снимки," коментира Матюс.
*Поверителност, поверителност, поверителност.
Настройките за защита на личната информация неслучайно носят това име. Намерете ги. Опознайте ги. Използвайте ги. И бъдете в течение, когато Facebook реши да ги промени.
Викън разказва позната история: клиентка обвинява съпруга си в изневяра, а той отрича в съда. "Той свидетелства, че не е имал връзка с тази жена. И че те са били само приятели. Приятелката му обаче не беше настроила сигурността на страницата си - и снимките си бяха там. "Е, господин съдия, кой ви излъга?"