Banksy се завърна, все толкова прям, но този път не в Лондон или Ню Йорк, а в палестинския град Газа. Култовият графити майстор прегърна палестинската кауза и създаде на място една от най-острите провокации в своята кариера, озаглавена „Разрушения от бомби, град Газа".
Артистът, който пази упорито своята анонимност и залага на изненадващи акции, пусна в социалните мрежи и кратко видео под заглавие „Открийте нова туристическа дестинация през тази година".
Banksy пародира традиционните туристически реклами, за да направи кратък портрет на Газа - разрушенията от войната са представени като „повсеместни възможности за развитие", стените, зад които е скрит градът - като „ексклузивно местоположение", а нелегалните тунели за достъп на хора, храни и лекарства - като невиждано досега приключение.
„На местните хора толкова им харесва, че не искат да напуснат", посочва артистът, а отдолу с дребен шрифт допълва ... „защото просто не им се позволява".
Особено силно е последното послание: „Ако си измием ръцете с конфликта между имащите власт и нямащите власт, ние заемаме страната на имащите власт - не сме неутрални",
„Газа често е описвана като най-големия открит затвор в света, защото никой не може да влезе или да си тръгне. Това е доста несправедливо за затворниците - те нямат електричество и питейна вода, защото са им спирани произволно почти всеки ден", пише Banksy в своя сайт.
Един от графитите показва бяла котка с панделка, която символизира безразличието на света към конфликта между израелци и палестинци. Нарисуван е върху стена - останка от някаква постройка. Във видеото около нея са се събрали деца, които няма къде да си играят.
„Един местен мъж дойде и ме попита какво означава този графит. Обясних му, че искам да покажа разрушенията в Газа чрез снимки на моя сайт, но хората в интернет гледат само снимки на котенца", пише Banksy в социалните мрежи.
На друг графит се вижда жена, която плаче, защото е загубила децата си - по образа на древногръцката богиня Ниоба.
Миналата година Ивицата Газа пострада при въздушни удари на Израел, провокирани от нападения по границата - загинаха 2200 палестинци.