Няма какво да се лъжем - разводът е нещо гадно, особено ако имате деца.
Дори и двойката да се раздели по възможно най-мирния и приятелски начин, дори и попечителството да е поделено напълно поравно, децата обикновено страдат и преживяват тежко раздялата на родителите си.
Е, милениалите мислят, че са открили отговор на това, който най-общо наричат "гнездене".
Най-общо казано "гнезденето" означава децата да останат да живеят в родния си дом, а родителите се въртят на ротационен принцип, както е определено според попечителството.
Терминът, както става ясно, е вдъхновен от птиците, които оставят малките си в гнездото и се редуват в търсене на прехрана и грижи за тях.
38-годишният Никлас Брьонинг е от Стокхолм и практикува "гнезденето" от осем месеца, откакто е разведен със съпругата си. Пред "Би Би Си" той казва, че стабилността на децата е била приоритет номер едно, затова и двамата са настоявали те да запазят училището, дома, играчките си и цялата им заобикаляща ги среда.
Брьонинг живее при майка си във времето, в което не е при децата, а бившата му съпруга е наела стая под наем.
Той обаче уточнява, че някои двойки, които "гнездят", дори не напускат къщата, а просто ремонтират някаква част от нея, за да живеят автономно. И докато някои поддържат тази практика едва няколко месеца, други го правят с години.
В САЩ този тренд също набира скорост, а във Великобритания 11 на сто от двойките признават, че са пробвали "гнездене".
Шери Шарма е семеен адвокат от Лос Анджелис и потвърждава, че все повече нейни клиенти опитват "гнезденето". Според нея така деца запазват усещането за собствения си дом и по нейно експертно мнение това е най-здравословният начин да протече един развод, макар и да не може да си представи практиката да продължи вечно.
Шарма обикновено вижда клиенти, които запазват основния си дом и наемат втори, "резервен" дом, в който се редуват родителите. По нейно мнение така процедират дори и много заможните ѝ клиенти, които могат да си позволят да имат три отделни къщи.
Според адвоката е време да се разбере какви модерни тенденции стоят зад "гнезденето", което милениалите все повече практикуват и което редица знаменитости също демонстрират. Звездата от "Момчетата от Медисън авеню" Ан Дудек открито говори, че "гнезди" с бившия си съпруг Матю Хелър.
Гуинет Полтроу и Крис Мартин делят общ дом и попечителство над детето си, далеч след като се разделят.
Някои двойки намират "гнезденето" и за по-икономично. По този начин те спестяват съдебни разходи около споровете за попечителството, както и разходи по продажба на имоти и търсенето на нов дом. И все пак мисълта за децата и тяхното благополучие си остава водеща.
Въпреки това не може да бъде оценено доколко "гнезденето" наистина е полезно за децата. Ако питате човек като Брьонинг от Стокхолм, той ще ви каже, че не знае как неговите деца биха приели развода и че решението за "гнездене" е било възможно най-правилното в неговия случай. На подобна позиция са редица други двойки, които смятат, че децата им не биха приели раздялата, освен ако налице не е "гнездене".
Това потвърждава и 36-годишната Линеа, която също е от Стокхолм. Нейните родители се разделят, когато е на 9 години, но фактът, че тя така и не напуска родния си дом ѝ помага да преживее по-леко случващото се.
Когато е на 11 години, баща ѝ окончателно се мести в собствен дом и така осигурява на дъщеря си плавен преход към новата реалност.
Други специалисти като адвокат Шърли Сентърфит от Ню Йорк обаче са скептични към "гнезденето".
Първо, подчертава тя в разговор за NBC, двамата родители трябва да са в добри взаимоотношения и в абсолютно съгласие, че искат да "гнездят". Ако тя види, че клиентите ѝ не се разбират наистина перфектно и имат разминавания, ги съветва въобще и да не опитват да изпробват "гнездене".
Сентърфит припомня случай от собствената си практика, в който майката решава да приготви сладкиш и изразходва цялата захар. Когато е ред на бащата да "гнезди", той също иска да направи нещо сладко, но открива, че захар няма, ядосва се и звъни на майката с грандиозен скандал, в който я обвинява, че е егоистка.
Децата стават свидетели на всичко това, а подобни случаи никак не са рядкост, казва Сентърфит.
Още по-сложно би станало, ако някои от бившите съпрузи си има нова половинка, която прекарва време в къщата за "гнездене" и, например, разхвърля дрехите и личните си вещи навсякъде. За адвокат Сентърфит "гнезденето" може да означава застой на едно място и невъзможност хората да продължат напред с личния си живот, въпреки децата.
Психологът Малин Бергстрьом от Осло предполага, че ползите за децата също не са чак толкова големи.
По нейно мнение в разговор за "Би Би Си" "гнезденето" създава у децата объркване и те не знаят дали са в къщата на мама, или на татко, дали мама и татко се развеждат, или все пак ще се съберат, и така нататък. За Бергстрьом практиката е и излишно предпазване на децата от реалността и от предизвикателствата ѝ.
"Трябва да сме много внимателни с превъзбудата покрай подобни идеи", категорична е тя.