На всеки се е случвало да се върне от входната врата, за да се увери, че печката или ютията са изключени, а вратата на балкона - затворена.
Съвсем не са малцинство и тези, които проверяват неколкократно, връщат се два пъти, тормозят се от мисълта дали нещо не гори у дома по цял ден и се подозират в обсесивно-компулсивно разстройство.
Да не говорим какви чудеса може да направи с почивката ни мисълта "Изключих ли печката?!", отравяйки всяка ваканция или пътуване извън дома за няколко дни.
Нещо повече - според проучване на университета "Конкордия", в Монреал, Канада, неколкократната проверка може да усложни нещата и да ни побърка допълнително, тъй като повторните действия пречат на запомнянето.
В проучването, цитирано от Psychology Today, студенти са участвали в тест, при който са изключвали печка, след което са проверявали няколко пъти дали това наистина е така.
Оказва се, че студентите, които са проверили 10-15 пъти печката не помнят дали наистина са я изключили, макар че помнят самите проверки след това и факта, че уредът не работи.
Така обаче механизмът на повторната проверка води до това да се доверяваме по-малко на собствената си памет. И се налага да проверяваме отново и отново, за да се успокоим.
Вместо това можем да приложим няколко прости и изпитани трика, които биха могли да ни помогнат с това ужасяващо, човъркащо съзнанието безпокойство.
Издайте силен или необичаен звук, когато изключите уреда.
Например можете да щракнете с пръсти или да плеснете с ръце. Далеч по-вероятно е да запомните това по-странно действие и самия звук, вместо рутинното изключване на печката.
По същия начин работи и говоренето. Заключете входната врата и го кажете на глас: "Заключих вратата!". Съседите може да ви вземат за леко чалнати, но пък може и те да имат същия проблем и да ви влязат в положението.
Направете си списък. Не е задължително той да е истински - на хартия или на телефона. Може да е само мислен, но го следвайте преди да излезете от къщата.
В него включите потенциално притеснителните уреди в дома си и ги проверявайте щателно, дори и да не са били ползвани. Така ще намалите вероятността по някое време през деня да се присетите и зачудите дали са изключени.
За да се уверите, че спирате работещи уреди, можете да им сложите бележки за напомняне.
"Изключи!" върши добра работа, ако човек е зает и върши няколко неща наведнъж, например говори по телефона или се облича, или пък бърза.
Дайте ключ на съседите и ако положението в главата ви се влоши наистина, просто ги помолете да проверят печката и ютията и да ви успокоят.
А ако не се разбирате със съседите, не искате да влизат у дома ви или да ви вземат за луди, има още един, гениален трик - снимайте уредите, особено преди по-дълги отсъствия.
Така ще имате доказателство, че сешоарът не е свързан с контакта, а копчетата на печката са на правилната позиция и ако се притесните, можете да погледнете снимката.
Ако обаче прекарате ваканцията си, гледайки за всеки случай снимките за изключителните си уреди, може би е време наистина да се притесните за себе си и да потърсите помощ.