Сондата Юнона (Juno) на НАСА прелетя максимално близо над планетата Юпитер - най-голямата от слънчевата система, чиито тайни сондата се опитва да разгадае.
Това е най-близкото прелитане до Юпитер от цялата мисия на Юнона, която трябва да остане двайсетина месеца около планетата, уточнява НАСА в сайта си.
Юнона се намира в орбита около Юпитер от 4 юли тази година. Тя премина вчера следобяд на 4200 километра от внушителната облачна маса на гигантската планета.
Soarin' over #Jupiter. My 1st up-close look of the gas-giant world was a success! https://t.co/5DghesSgvY pic.twitter.com/BTbhOD8rJy
— NASA's Juno Mission (@NASAJuno) August 27, 2016 >
"Издигайки се над Юпитер. Първият близък поглед над света на планетата-гигант е успешен!
Сондата тежи 3,6 тона и се придвижва със скорост от 208 000 километра в час. По време на вчерашното прелитане за първи път са задействани осемте научни инструмента на съоръжението за изучаване на Юпитер. До края на мисията й остава да бъдат задействани още 35.
Мисията на Юнона струва 1,1 милиарда долара. Тя беше изстреляна от Кейп Канаверал на 5 август 2011 година, за да установи дали Юпитер има солидно ядро. Учените са на мнение, че Юпитер е била първата планета от слънчевата система, но не знаят как се е оформила.