Във връзка със съвместното разследване на Проекта за разкриване на организирана престъпност и корупция (OCCRP), германския "Зюддойче цайтунг" и британския в. "Гардиън" за тайни фонодове на Азербайджан, използвани за купуване на политическо влияние в Европа от офиса на азербайджанския президент Илхам Алиев и на неговия отговорник по публичните и политическите въпроси Али Хасанов разпространиха позиции, отхвърлящи категорично публикациите по темата до момента.
И в двете съобщения се споменава, че публикациите са клеветническа кампания от страна на Джордж Сорос и арменското лоби, целяща да дискредитира Азербайджан в очите на международната общественост.
"Заявяваме, че нито президентът на Република Азербайджан, нито членовете на неговото семейство имат нищо общо с обвиненията, направени в тези статии. Усилията за вкарването на президента и семейството му в този въпрос са напълно неоснователни, предубедени и провокативни", се казва в позицията на офиса на азербайджанския президент.
"Знаем, че Джордж Сорос и неговите поддръжници, които имат международна репутация на измамници, мошеници, манипулатори и лъжци, и които действат срещу Азербайджан и неговите власти, стоят зад тази кампания. Мръсните действия на Джордж Сорос трябва сериозно да бъдат разследвани. Арменското лоби, което действа заедно с него, извършва кална кампания срещу президента на Азербайджан и семейството му. Но въпреки усилията си, тази кампания няма да доведе до резултати. Фактът, че един от съавторите на статията, публикуван от вестник "Гардиън", е арменският Дина Нагапетян още веднъж показва, че тези мръсни обвинения са в същото време още едно отвратително действие на световния арменцизъм", се казва още в позицията на президента Алиев.
В позицията на асистента на президента по обществените и политически въпроси Али Хасанов е развита същата теза.
"Бързото развитие, независимата вътрешна и външна политика на Република Азербайджан, която е конституционна, демократична държава, сериозно засяга някои заинтересовани среди, особено Армения и арменското лоби. Подобни докладите, съдържащи предубедени твърдения и субективните възгледи на непрозрачни организации като OCCRP, създадени да обслужват известните цели, се подготвят след заповеди на анти-азербайджански центрове и мрежи и след това се разпространяват в международните медии", заявява Хасанов.
По думите му това е нарочна кампания, която цели да дискредитира Азербайджан в очите на международната общественост.
"Кампанията е насочена и срещу известни личности - обществени и политически фигури, длъжностни лица, експерти, които имат приятелско отношение към Азербайджан и правят положителни коментари за развитието на страната, обществения и политическия живот", коментира още Хасанов.
"Един от основните автори на доклада, направен от OCCRP, е арменски гражданин. В същото време един от съавторите на статията, публикувана от "Гардиън", е Дина Нагапетиан, също с арменска националност. Арменското лоби и представителите на анти-азербайджанските мрежи и медии допринасят за широкото разпространение на този материал в световните медии", се казва още в позицията на асистента на президента по обществените и политически въпроси.
Той напомня, че това не е първият подобен случай, в който името на президента и членове на неговото семейство са свързвани с подобни твърдения, но "мръсните кампании, не успяха да постигнат целите си".
"За пореден път заявяваме, че обвиненията, направени от OCCRP, са предубедени, неоснователни и провокативни и представляват част от мръсна кампания за клевета, организирана от известните кръгове срещу Азербайджан", завършва позицията си Хасов.
Междувременно финансовият министър на България Владислав Горанов обяви, че България ще проведе щателно разследване за ролята на Калин Митрев в цялата схема.
"С внимание следим темата и сме притеснени от информацията, разпространена в медиите. Разпоредих проверка по изнесените данни и изисках обяснение от г-н Калин Митрев, представителя на България в Съвета на директорите на ЕБВР", заяви Горанов.
Според изнесените данни Калин Митрев – българският представител в Европейската банка за възстановяване и развитие и съпруг на Ирина Бокова, е замесен в мащабна схема за пране на пари.
Разследването на т.нар. "Азербайджанска перачница" разкрива, че между 2012 и 2014 г. са направени повече от 16 хил. плащания по различни канали на стойност близо 2,9 млрд. долара от Азербайджан към известни европейци, купувани са луксозни стоки и са прани пари през мрежа от почти непрозрачни британски компании.
Скандалът засяга и много известни други публични личности от Германия, Италия, Великобритания, Франция, Турция.