Тежкото земетресение от събота нанесе огромни поражения върху културните паметници в историческото ядро на непалската столица Катманду.
Храмове и статуи, построени в периода между 12 и 18 век, са разрушени до основи.
Възстановяването на забележителното културно наследство на Непал може да се окаже невъзможна мисия след разчистването на щетите от земетресението.
Една от най-големите туристически атракции, която беше разрушена при труса, е историческата кула Дхарахара, която се намира на територията на площад Дурбар в столицата - част от обектите, признати за световно културно наследство на ЮНЕСКО.
От девететажната постройка с вити стълбища и бронзово минаре, датираща от 19 век, са останали само руини.
Тези паметници представляват социалното, религиозно и урбанистично ядро на столицата, пише в съобщение на световната организация.
"Катманду със своето уникално архитектурно наследство вдъхнови множество писатели, артисти и поети", добавят от ЮНЕСКО.
"Това, което мога да кажа, е, че тук става дума за невъзстановима загуба за Непал и за целия свят", коментира П. Д. Баладжи, ръководителят на департамента по история и археология на Университета в Мадрас, Индия.
"Пълна реставрация не би била възможна, като се има предвид степента на разрушения на историческите обекти", добавя специалистът.
Земетресението от събота е поредният тежък удар за Непал, след катастрофалните земетресения през 1833 и 1934 г. в долината Катманду. При последният трус умират повече от 16000 души в Непал и Индия.