От сряда, 2 април 2025 г., влиза в сила още един от ефектите на Брекзит.
От тази дата, за да може гражданин на Европейския съюз (ЕС) - включително България - да посети или дори влезе във Великобритания, ще трябва да има електронно разрешение за пътуване - ETA, или Electronic Travel Authorisation.
Досега, след излизането на страната от ЕС, това ставаше само с паспорт.
Новото разрешение трябва да се предостави от всеки, който иска да пътува или да пребивава краткосрочно в страната до 6 месеца - туризъм, частно или бизнес посещение. То е необходимо и за транзитно преминаване през страната.
••• Засега оценката за Брекзит не е особено положителна:
За ETA се кандидатства предварително на този адрес на британското правителство. Процедурата е изцяло онлайн.
За да бъде издаден документът, са нужни валиден паспорт, електронна поща, както и карта за плащане - дебитна или кредитна. Таксата за кандидатстване е 10 британски лири, но за кратко. От 9 април тя скача на 16 лири, или около 37 лв.
Би трябвало одобрението да бъде разгледано и получено в срок от 3 работни дни - на посочения от кандидатстващия имейл.
В отделни случаи процесът на обработка и вземане на решение може да отнеме и повече време, подчертават от българското Външно министерство.
Разрешението трябва да бъде валидно и налично при чекиране за самолет за Великобритания - иначе пътниците няма да могат да се качат на борда. Това важи и за влизане в страната с друго превозно средство - влак или ферибот. Данните от документа са свързани с тези от паспорта и не би трябвало пътникът да показва нещо различно от документа за самоличност.

След като веднъж е получено, разрешението е валидно за 2 години или до изтичане на паспорта на притежателя, и дава право на многократни пътувания за период до 6 месеца.
При издаване на нов паспорт трябва да се кандидатства за ново разрешение ЕТА.
Документът не е нужен на хора, които имат виза за Великобритания, имат британско или ирландско гражданство, разрешение за пребиваване, работа или обучение в Обединеното кралство.
Разрешение е необходимо за всички, които пътуват, включително деца, но за тях молбата може да се подаде от възрастен.
ETA не се изисква само за влизащи във Великобритания от ЕС, а за страни от цял свят, с които Обединеното кралство има безвизов режим, включително САЩ, Канада и Австралия.
Документът идва на мястото на т.нар. електронна еднократна виза, но сам по себе си не е такава. Той не гарантира влизане във Великобритания, а оторизира пътуването на човека.
Безвизовият режим за ЕС - и България - за краткосрочен престой остава в сила.
ЕС въвежда реципрочни мерки - самите британци също ще трябва да получават електронно разрешение да пътуват в блока от 2026 г.
••• Великобритания вече не е и толкова притегателна дестинация и за висше образование: