Американският президент Доналд Тръмп иска да спре достъпа до секретна информация на бившия шеф на ЦРУ Джон Бренън, бившия директор на ФБР Джеймс Коми, както и няколко други ключови служители от разузнаването и спецслужбите от времето на Барак Обама. Той искал да им бъде отнета възможността да се изказват по руската намеса в американските избори и политическия живот на САЩ.
Става дума за членове на разузнавателната общност, които са били на ръководни позиции по времето на предшественика му Барак Обама, предадоха информационните агенции.
Новината беше огласена от говорителката на Белия дом Сара Сандърс.
Идеята на Тръмп била да приложи наказателната мярка и срещу бившия директор на националното разузнаване Джеймс Клапър, бившия директор на ЦРУ Майкъл Хейдън, бившия заместник-директор на ЦРУ Андрю Маккейб, бившия съветник на президента Обама по националната сигурност Сюзън Райс във връзка с това, че отправяли "неоснователни обвинения" към Тръмп за връзки с Русия. По думите й, обвиненията почиват върху "нула доказателства".
По нейни думи обаче не става въпрос за цензура върху свободата на словото на въпросните служители, а за шест високопоставени лица, които използват статута си, за да политизират темата и дори да "монетаризират" достъпа си до секретна информация.
Според американското законодателство служителите на спецслужбите запазват достъпа си до секретна информация след напускането на длъжностите, които са заемали.
Джеймс Клапър определи пред CNN решението на Трамп като ужасен прецедент и насилие срещу системата.
Междувременно говорител на Андрю Маккейб съобщи, че неговият достъп е бил деактивиран по-рано през тази година, а приближен на Джеймс Коми заяви, че той не чете секретна информация от момента, в който е напуснал поста си, предаде Би Би Си.
От своя страна Майкъл Хейдън написа в Туитър, че няма да посещава брифинги с класифицирана информация, но това няма да промени нещата, които казва или пише.