От тази година Сърбия ще чества 24-ти май като държавен празник, на който ще отбелязва "Деня на Кирил и Методий". Предложението е внесено в правителството от сръбското министерство на труда, но инициативата е на Министерството на културата.
Нововъведеният празник няма да бъде неработен ден, а ще се използва за отдаване на почит към делото на светите братя и неговото значение за славянските народи, предава вестник "Вечерне новости".
Изданието обаче не споменава българската мисия и делото им. Според него с новия държавен празник властите ще изместят досегашния празник - 25-ти май. На тази дата се отбелязва рожденият ден на бившия югославски диктатор Йосип Тито.
В държавите от бивша Югославия празникът се чества и като "Ден на младостта". В Белград има само един паметник на "Св. Св. Кирил и Методий" и той е дарение от македонския скулптор Томе Серафимовски.
Абе какви са тия ненормалници сърбежите бе!?! Тяхната азбука наполовина е латинска, какви Кирил и Методии бе, кви 5 лева, каква милиция!? Всяка парцалива и измислена нация почва да се гъбарка с нашата история и да ни я краде, когато им е изгодно!!!
Според сръбската конституция от 2006 г. за официална употреба в страната се използват сръбският език и кирилицата. - от Уикипедия.
"Св. св. Кирил и Методий (на гръцки: Κύριλλος καὶ Μεθόδιος, на църковен старославянски: Кѷриллъ и Меѳодїи) са двама братя византийци, родени в Солун през IX век, които развиват мисионерска дейност като проповедници на християнството сред различни народи. За своята работа, която значително ще повлияе на културното развитие на славяните, са наречени апостоли на славяните. На тях се дължи създаването на азбуката глаголица – първата азбука, която служи за писменост на езика староцърковен славянски. Азбуката кирилица, създадена на основата на тази глаголица, се използва и до днес в различни славянски езици. Солунските братя, както още са известни братята Кирил и Методий, са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старобългарски език (придобил популярност като староцърковнославянски език)[1] и разпространяване на християнството сред ранносредновековните славяноезични народи. Титулувани са като равноапостоли и Славянски апостоли. На 30 декември 1980 г. с апостолическото послание Egregiae Virtutis, папа Йоан Павел II ги обявява за съпокровители на Европа. Православната църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици заедно с техните ученици и последователи Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава." https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB_%D0%B8_%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%B9 Айде стига сме се правили на тези, които иронизираме. Не можем да присвоим космополитни исторически личности и делата им, които са с много по-широко влияние от нашето вторачване в собствения ни пъп.