Скандалното френско сатирично седмично издание "Шарли Ебдо" публикува в последния си брой няколко карикатури, свързани с Русия. Публикациите осмиват катастрофата на самолета ТУ-154, който се разби край Сочи на връх Коледа и отне живота на 92-ма души, от които 64 - от руския военен ансамбъл "Александров". Последният брой на сатиричното списание за тази година съдържа и карикатура, свързана с убийството на посланика на Русия в Турция Андрей Карлов. На една от карикатурите е изобразено как след разбиването на самолета, загиналите хористи пеят под водата на рибите. Надписът гласи: "Хорът на Червената армия покорява нова публика".
Der gottlose Abschaum von #charliehebdo ('jesuischarlie') macht sich über die Toten der #Tu154 lustig... pic.twitter.com/LYhBQsU7dL
— Marcel Sardo (@marcelsardo) 28 декември 2016 г.
Друга карикатура изобразява падащия самолет, като надпис гласи: "Лоши новини: Путин не е бил вътре":
«Плохие новости - Путина там не было» - карикатура Charlie Hebdo на крушение Ту-154 https://t.co/2FkroYnLnD pic.twitter.com/oDUPISHAP2
— Белорусский партизан (@belpartisan) 28 декември 2016 г.
В последния брой на списанието също така е публикувана карикатура с изображението на убития в Турция руски посланик. Русия реагира много остро на публикацията, като говорителят на руското министерство на отбраната ген. Игор Конашенков заяви, че да се обръща внимание на карикатурата е "унизително за нормалния човек". Той добави, че действията на френските карикатуристи са "мерзост" и че подобна "артистичност" представлява "истинската проява на западните "ценности".
Чеченският лидер Рамзан Кадиров заяви, че публикуването на карикатури за разбития самолет и за убития посланик в Турция "за пореден път демонстрира какво представлява в същността си западната демокрация и свобода на словото".
В Instagram профила си той написа: "И по-рано съм говорил, и сега повтарям, че редакционната политика на списанието е аморална, безнравствена и нехуманна. Това няма никакво, нито пряко, нито косвено отношение към свободата на словото. Убийството на Андрей Карлов и катастрофата на ТУ-154 се възприема от милиони руснаци и от нашите приятели по целия свят като лична мъка, а "Шарли Ебдо" се надсмива над нашата национална трагедия. Нека и днес онези, които викаха "Ние всички сме "Шарли" да облекат отново тениските си и онези, които в стройни колони маршируваха по улиците на Париж, отново да се съберат пред Елисейския дворец".
Това не е първият път, в който "Шарли Ебдо" публикува противоречиви карикатури на теми, свързани с Русия. През ноември 2015-та на страниците на списанието бяха поместени рисунки за катастрофата на пътническия самолет А321 на руската компания "Когалимавия" в Египет, която отне живота на 224 души. През октомври 2016-та скандалното списание публикува и карикатура за откриването в Париж на огромната сграда на руския православно-културен център. Заради гневната реакция на високопоставени руски дипломати, от френското външно министерство заявиха, че се дистанцират от мнението на списанието, както и че "ръководството на страната няма отношение към работата на вестника и неговите сътрудници имат свободата да изразяват собственото си мнение".
На 7 януари 2015-та година ислямистки нападатели влязоха в редакцията на "Шарли Ебдо" и застреляха 12 души от редакционния екип. Причината бяха скандални карикатури, които обиждали мюсюлманските ценности.