Борисов свиква Съвет по сигурността заради Сирия

Премиерът Бойко Борисов ще свика Съвета по сигурността в Министерски съвет заради "рязкото изостряне на ситуацията в Сирия". Това съобщават от правителствената информационна служба в понеделник.

Срещата на Съвета по сигурността е планирана за 15 октомври (вторник).

В рамките на консултативния и координиращ орган към Министерския съвет ще бъде обсъдена обстановката в Северна Сирия и свързаните с нея процеси от регионалната и международна сигурност, се казва още в съобщението.

Офанзивата на турската армия в северните части на Сирия започна на 9 октомври, като официалната теза на Анкара е, че операцията "ще неутрализира терористичните заплахи срещу Турция и ще доведе до създаването на зона за сигурност, която да улесни завръщането на сирийските бежанци по домовете им".

Военната операция беше посрещната с критична позиция от страна на ЕС, като по предложение на Франция ще бъде обсъдено евентуално въвеждане на санкции срещу Турция.

От своя страна, турският президент Реджеп Ердоган заплаши, че "ще отвори портите" и ще изпрати милиони бежанци към Европа, ако лидерите от ЕС не престанат да се отнасят към операцията на Анкара като към "инвазия" и "окупация".

През уикенда Борисов зае скептична позиция по сблъсъка между ЕС и Турция: "Ще помоля колегите в Брюксел да спрат с непрекъснатите нападки, защото Брюксел е далече, а турската граница е близо и там стоят близо четири милиона бежанци, и никакви огради няма да ги спрат, когато започнат да идват със стотици хиляди. Това го изживя цяла Европа".

За Съвета по сигурността

Съветът е консултативен орган по въпросите за националната сигурност, който се ръководи от министър-предесдателя. Зам.-председател на съвета е вицепремиера по координация на европейските политики и институционалните въпроси.

Основният състав на Съвета по сигурността включва: заместник министър-председателя по коалиционна политика и държавна администрация и заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика, министъра на външните работи, министъра на отбраната, министъра на вътрешните работи и министъра на финансите, техни заместник-министри, главния секретар на Министерството на вътрешните работи, началника на отбраната и ръководителите на разузнавателните и контраразузнавателните служби.

Оперативният състав на Съвета по сигурността включва: министъра на външните работи, министъра на отбраната, министъра на вътрешните работи, заместник-министър на финансите, главния секретар на Министерството на вътрешните работи и началника на отбраната.

Президентът на Република България може да участва лично на всяко от заседанията на Съвета по сигурността или да определи свои представители в него.

Съветът по сигурността обобщава, анализира и прави изводи от цялата текуща информация за рисковете пред националната сигурност и колективната сигурност и отбрана; дава професионална оценка и прогноза за динамиката на опасностите за националната сигурност; планира конкретни мерки за неутрализиране на опасностите за националната сигурност; предлага решения в условия на криза; координира плановете на специалните органи за добиване на информация; дава становища по разпределението на ресурсите; разработва и предлага на Министерския съвет годишен доклад за националната сигурност.

Новините

Най-четените