Властите в Беларус започнаха разследване, след като стана ясно, че близо 100 деца и младежи живеят в ужасяващи условия в приюти, на ръба на гладна смърт.
Прокурори, лекари и служители от домовете разкриха, че от години в институциите чезнат деца и младежи, някои от които тежат по едва 15 килграма.
Властите са започнали разследване за това как децата са доведени до това състояние. Според прокуратурата децата са жертва на недохранване и пренебрежително отношение. Няколко директори на домове за деца са уволнени заради скандала.
Част от служителите твърдят, че физическата слабост на децата се дължи на психологически проблеми.
„Тези деца не ходят. Те са непрекъснато на легло, те нямат мускули", казва директорката на приюта „Червен" Ела Борисова. „Краката им са клечки за зъби, покрити с кожа". Тя казва, че в нейната институция за децата е най-важно да са чисти, подсушени, нахранени и да получават медицинска помощ на време.
Скандалът с недохранените деца избухна, след като педиатър от една от засегнатите институции покани журналисти, за да отразят благотворителен мач за набиране на средства за специална храна за децата. Т. нар. „ентерална храна" е силно хранителна и е създадена за пациенти с поднормено тегло.
Снимките на опасно слаби деца в един от приютите в Минск, публикувани в онлайн списанието „Имена", шокираха Беларус. В списанието се разказваше и за 20-годишно момиче, което тежи едва 11.5 кг.
Читателите сравниха децата от домовете с жертвите на нацистките лагери.
Причината за ситуацията все още не е ясна. Някои от домовете твърдят, че децата не задържат нормална храна, но нямат пари за ентерална храна, която би им помогнала да качват килограми. Според други като Ела Борисова, дори и с ентерална храна, те отново не биха могли да имат нормална физика.
Въпреки това има доказателства за подобрения при хранене на децата със специална храна. Тя обаче може да бъде препоръчана и закупена с държавни средства единствено след детайлен преглед от медицински лица на децата. Болниците, отговорни за това обаче, не обръщат внимание на проблема, вярвайки, че децата нямат бъдеще.
Според прокуратурата, ако имаше редовни медицински проверки, то ненормалното състояние, в което се намират децата, щеше да бъде известно и видимо.
И ако според някои от директорите проблема с недохранването е по вина на психическото състояние на децатата, педиатърът Павел Бюрикин посочва, че това отношение трябва да се промени. „Ние можем да помогнем на всяко дете, ако основната ни цел е да подобрим качеството на живота му", казва той.