Първите хуманитарни доставки за Сирия достигнаха до половин милион нуждаещи се, но мирът в страната все още изглежда като добро пожелание. Примирието в размирната страна бе договорено на международна среща в Мюхнен на 11 февруари със срок да влезе в сила от 1 седмица.
Режимът в Дамаск осигури коридор на ООН до обсадените градове, за да стигне помощта до тяхното население. Конвоите тръгват днес за Мадая, Забадани, Муадамия аш Шам край Дамаск, както и две села в провинция Идлиб, северозападната част на Сирия. Това са петте населени места, посочени от ООН. Към Мадая ще потегли и полева болница.
От седмици продължава битката за ключовия град Алепо, като нито бунтовниците, нито режимът, подкрепян от Русия, възнамеряват да отстъпват.
Междувременно възможността за международна сухопътна операция в Сирия все по-активно е предлагана от Турция и Саудитска Арабия. До момента САЩ обаче се придържат само към въздушните удари и дипломатическите преговори.
Според турския външен министър Мевлют Чавушоглу има и европейски държави, които искат ефективна интервенция на терен в размирна Сирия. "Разбира се, ще има въздушни удари, но е необходимо и прочистване на терена. На всяка среща съм заявявал, че „Ислямска държава" не може да бъде унищожена или спряна с въздушни удари", каза Чавушоглу.
Той допълни, че Саудитска Арабия, Турция и Катар сами не могат да направят това. На срещите на международната коалиция, водена от САЩ, вариант и стратегия за сухопътна операция в Сирия не са обсъждани сериозно.
"Имаше противници, имаше и такива, които не биха участвали, но изразиха желание Турция или друга страна да го направят," разкри още турският министър. Според него мирът в Сирия е обречен, ако режимът на Башар ал-Асад не спре обстрела.
"Трябва да сме реалисти. Докато от небето падат бомби и хората биват избивани под натиска на режима или биват подлагани на глад, преговорите не могат да бъдат плодотворни", каза Чавушоглу.
Междувременно Русия обвини Турция за обстрела през почивните дни на позиции на кюрдските бунтовници в северна Сирия. Анкара пък окачестви скорошните бомбардировки на две болници и училища в района като „военно престъпление", извършено от руската армия.
Турция отново предложи да се създаде 10-километрова зона за сигурност по сирийската граница, което би спряло комуникацията между турските и сирийските кюрди.