Най-големият враг на Китай - Мечо Пух

Забраната за прожекцията на филма с Юън Макгрегър "Историята на Кристофър Робин и Мечо Пух" в Китай обиколи новините по целия свят, предизвиквайки недоумение и шеги.

Сега Тайван - държавата, която претендира за китайското наследство, отнето й от комунистическата партия, си направи шега с държавното ръководство в Китай.

На официалния си профил в Twitter тайванското външно министерство публикува снимка на своя талисман за туризъм - мечката О!Bear, коментирайки че тя била ужасена, когато разбрала, че филмът на "братовчед му" Мечо Пух бил "забранен" от китайските власти.

 

"Не се заблуждавайте: всички мечки са създадени равни в Тайван и "Историята на Кристофър Робин и Мечо Пух" ще бъде прожектиран в цялата страна", заявяват от министерството.

Няма официално изявление на Китай относно филма на "Дисни", но много медии предложиха да има връзка между решението да не се покаже филма и цялостната забрана, която китайското правителство е наложило върху образите на Мечо Пух.

 

 

Все пак е възможно да има и логична причина защо "Историята на Кристофър Робин и Мечо Пух" не е допуснат до кината в Китай.

По принцип държавното ръководство допуска само по около 34 чуждестранни филма на година в кината си и тези "квоти" реално се пазят само за големите блокбъстъри, от които се очаква да изкарат сериозни постъпления.

Същото не може да се каже за точно този филм на "Дисни", който беше посрещнат доста хладно от критици и от фенове. Самата история няма почти нищо общо с оригиналните книги на Алън Милн и дори участието на звезда от ранга на Юън Макгрегър не спасява особено много положението.

Въпреки това обаче вероятността за политически мотив тук е доста по-голяма. Основната причина Китай да не харесва любимото на останалата част от света мече е фактът, че в интернет държавният лидер Си Дзинпин често е окарикатуряван именно чрез сравнения с Мечо Пух.

 

 

Самото търсене в китайските търсачки на "мечо пух" (изписано и на английски, и на китайски) е блокирано и не води до никакви резултати. В социалните мрежи не е забранено да се публикуват картинки и да се пише за оригиналната анимация на "Дисни", но цензурите следят строго за критики към правителството и сравнения между Дзинпин и мечето и всички постове, които нарушават "добрия тон", наложен от китайското правителство, биват сваляни моментално.

Темата за забраната на Мечо Пух в Китай беше разгледана и от британския комик Джон Оливър в неговото шоу Last Week Tonight. Това коства на самия Оливър забрана в китайската част на интернет.

Рестрикциите около Мечо Пух обаче са само в интернет. Книгите на Алън Милн могат да бъдат намерени на много места в страната и са свободни за продажба. Същото важи и за играчките с герои от "Мечо Пух".

Въпреки това нова анимация за глуповатото мече би предизвикала само нова вълна от мемета и шегаджийски публикации.

Проблемът с подобен род забрани обаче е, че независимо от това каква точно е причината за бана върху филма, идеята за недоволството на Си Дзинпин от сравненията с плюшено мече взема връх.

И пример за това е реакцията на Тайван. Конфликтът между двете държави, макар и невъоръжен, датира още от самото отцепване на Тайван от Китай след превземането на властта от Комунистическата партия. Дотогавашното държавно ръководство бяга на островите Тайван, основавайки своя Република Китай.

Към 2018 г. като отделна държава Тайван е признат от 18 държави членки на ООН, но на практика поддържа отношения с повечето страни по света чрез свои представителства.

Пекин гледа на островите като на своя територия, която просто не е под пълния контрол на Комунистическата партия. Отношенията между двете страни се влошиха след 2016 г., когато Тайван избра за свой президент Цай Ингвен, който е настроен критично към Пекин и работи за отстояването на суверенитета на страната си - нещо, с което официалната китайска политика не е съгласна.

Публикации като тази с Мечо Пух определено са израз на това допълнително охлаждане в отношенията между двете държави.

Новините

Най-четените