Тайван и Китай трябва да разговарят помежду си, за да постигнат мир на фона на "многократните промени" в международната ситуация. Това заяви президентът на Тайван Лай Чинг-те пред членове на тайванската бизнес общност в понеделник, като призова за диалог между двете държави вместо конфронтация.
В официалната си реторика Китай заклеймява Лай като "сепаратист". Пекин също така в последните няколко години засили своя военен и политически натиск спрямо острова, смятан от Комунистическата партия за суверенна китайска територия.
Въпреки това тайванският президент многократно е призовавал за диалог и мирни преговори.
Въпросните промени в международната ситуация идват най-вече от новия държавен глава на САЩ Доналд Тръмп, който оказва натиск както върху Пекин, така и върху Тайпе.
Той вече заплаши да наложи нови мита върху вносните стоки от Китай, и заговори за допълнителни тарифи върху вноса на полупроводници, където Тайван има доминираща роля.
---
Как Тайван се готви за потенциална китайска атака, вижте тук:
---
Сега Лай коментира пред водещи представители на бизнеса в Тайпе, които имат инвестиции в Китай, че общите врагове на двете страни са бедствията. Той също настоя, че общата цел в случая е благосъстоянието на хората от двете страни на Тайванския пролив.
"Затова, особено във време на многократни промени в международната ситуация, трябва да имаме добър диалог и обмен между двете страни на пролива, за да постигнем целта за мир", каза той.
Властите в Тайпе многократно са се обявявали за преговори с Пекин, но на равни начела и без предварителни условия.
Официалната позиция на Китай е, че Тайван трябва да приеме, че двете страни на пролива са част от "един Китай".
Президентът Лай обаче е категоричен, че бъдещето на Тайван може да бъде решено само от неговия народ.