62 на сто от българите одобрява действията и имат доверие в руския президент Владимир Путин. Това сочи изследване на центъра Pew Research, проведено през 2019 г. в 33 държави, чийто фокус е отношението към Русия и руския лидер.
Доверието към Путин в България е най-високото от всички изследвани държави. За сравнение, в Чехия 33 на сто споделят същото мнение, в Унгария - 28 на сто, в Литва - 23 на сто, а в Полша - едва 15 на сто.
В западноевропейските страни вярата в действията на руския държавен глава също е ниска. 17 на сто от шведите казват, че имат доверие в Путин. Това мнение изказват и 21 на сто от испанците, 24 на сто от холандците, 28 на сто от французите.
Положително остава и отношението на България към Русия като държава, въпреки че и тук общите проценти на одобрение спадат.
73 процента от анкетираните българи споделят, че имат положително отношение към Руската федерация. Този процент е толкова висок единствено в Словакия - 60 на сто.
В страни като Чехия, Унгария и Литва този процент варира между 35 и 29 на сто. В Украйна средната стойност на положителното отношение към Русия е 32 на сто.
По-критични са западноевропейците, от които само 31 на сто изявяват одобрение към Русия. Най-негативно настроени са шведите с 12 на сто, холандците с 23 на сто и британците с 26 на сто. 25 на сто от австралийците също виждат Руската федерация в добра светлина.
Изследването на Pew Research показва и че младите хора в западните държави като цяло са по-склонни да гледат положително на Русия, отколкото по-възрастните им сънародници.
В бившия Източен блок обаче тенденцията е обратна. В България, Чехия и Словакия хората над 50 години са по-склонни да харесват Русия, отколкото анкетираните на възраст между 18 и 29 години.
Ало, русофилите, прочетете внимателно последния абзац и се сетете защо Мойсей е водил 40 години евреите из пустинята, за да открият Обетованата земя (самият той също не доживява събитието). За да умре и последният роден в робство... Вие имате и друг избор - куфара, гарата и Москва!