След две години на рецесия през 2017-а година Русия се завърна на пътя на икономическия растеж, показват данни на руската официална статистика, съобщава AFP.
Според данните на Rosstat БВП на страната се е увеличил през миналата година с 1,5% след свиване на руската икономика с 2,8% през 2015-а и с 0,2% през 2016-а година.
От AFP обаче напомнят, че икономическият министър Максим Орешкин в течение на изминалата година многократно заяви, че се надява на подобен растеж от около 2 на сто.
В края на 2017-а година обаче се наблюдаваше забавяне на икономическата експанзия, като това забавяне беше особено ясно изразено в промишленото производство.
През 2015-а и 2016-а година Русия преживява най-дългата си рецесия, откакто Владимир Путин дойде на власт в края на 1999-а година. Тази криза доведе до бърз спад на реалните заплати на руснаците и бе до голяма степен провокирана от срива на петролните цени, започнал към средата на 2014-а година, както и от международните санкции, наложени върху Русия в резултат на действията на Москва по отношение на Украйна.
Едва в края на 2016-а година Русия успя да излезе от рецесията, след като БВП на страната нарасна слабо с 0,3% през четвъртото тримесечие.
Въпреки че през миналата година руската икономика се повиши с 1,5%, това представлява далеч по-слаба експанзия от нарастването на БВП с над 7% благодарение най-вече на стремглаво поскъпващия петрол, което беше факт по време на първите два управленски мандата на президента Путин от 2000-а до 2008-а година.
Това доста сдържано темпо на растеж няма да бъде достатъчно, за да бъдат увеличени реалните заплати на руснаците, които се понижаваха трайно за четири последователни години.