Гърция обмисля да забрани използването на факсове като част от нова мащабна дигитална реформа в институциите си. Това съобщава "Би Би Си", като допълва, че нестандартната мярка ще е част от борбата с коронавируса.
Карантинните мерки, наложени заради пандемията от COVID-19, принудиха много гръцки граждани за първи път в живота си да използват онлайн услуги. В последните седмици гръцкото правителство пусна нов интернет портал, който да предоставя дигитални услуги от институциите.
Важно е да се отбележи, че противоепидемичните ограничения в южната ни съседка са по-строги и включват забрана за напускане на дома, освен по уважителни причини и пазаруване. Излизането от домовете се случва след изпращането на SMS.
Затова министърът на дигиталното развитие Кириакос Пиракакис поиска цялата дейност на държавните структури да се прехвърли онлайн и Гърция да навлезе в едно дигитализирано бъдеще.
Затова Пиракакис предлага факсовете да бъдат напълно забранени като остарял метод на комуникация, който само засилва бюрокрацията, а освен това се хаби твърде много хартия за документацията.
В тази насока се обмисля и ограничаване на документите, които имат нужда от принтиране, печат и подпис и замяната им с електронни ПИК кодове и електронни подписи.
Промените би трябвало да включват и създаването на изцяло нов виртуален регистър на гръцките граждани, който ще улеснява комуникацията с тях по електронен път. Всеки гръцки гражданин трябва да бъде снабден и с уникален идентификационен код, с който да може да използва системата.
Премиерът Кириакос Мицотакис вече даде подкрепата си за подобен законопроект с аргумента, че така ще се намали не само бюрокрацията, но и държавата ще действа много по-прозрачно и ще спести разходи за консумативи.
Иначе Мицотакис припомни пред "Би Би Си" плановете карантинните мерки да бъдат постепенно разхлабвани от 4 май нататък, като първо ще отворят салоните за красота, малките магазини и книжарниците.
На 11 май по плана на гръцкото правителство учениците трябва да се завърнат в класните стаи.