На фона на вълната на преосмисляне на историята на САЩ и свалянето или поругаването на редица паметници, университетът Принстън обяви, че възнамерява да премахне името на президента Удроу Уилсън от училището по обществена политика и кампуса на учебното заведение, съобщава АФП.
Причина за това е миналото на бившия американски държавен глава и подкрепата му за сегрегацията и за групи като Ку-Клукс-Клан. Докато е начело на университета също така Уилсън забранява чернокожи студенти като цяло да кандидатстват в Принстън.
Сегашното ръководство на университета от т.нар. Бръшляновата лига е стигнало до заключението, че "расисткото мислене и политика на Удроу Уилсън го правят неподходящ за наименоване на училище или колеж, чиито учени, студенти и възпитаници трябва да са категорично против расизма във всичките му форми", се казва в изявление на настоящия президент на университета Кристофър Айсгрубър.
По негови думи Принстън до момента е оказвал почит към президента Уилсън, "без да взема предвид неговия расизъм", но с оглед на настоящите събития това ще се промени.
"Това обаче е реалният проблем. Принстън е част от Америка, която твърде често игнорираше расизма и търсеше извинения за него, с което позволяваше на системите, дискриминиращи чернокожите, да продължават да действат"..
Самият Удроу Уилсън обаче е много по-известен с мандатите си като президент и с мащабната си външна политика, която отваря САЩ към света. Като държавен глава той полага основите на Лигата на нациите, предшественик на ООН. Именно ролята на Уилсън е решаваща и за включването на Америка в Първата световна война (или поне в края ѝ).
Темата за спорното минало на част от историческите личности на САЩ стана особно актуална покрай протестите #BlackLivesMatter след убийството на чернокожия Джордж Флойд. Досега десетки паметници на личности бяха демонтирани, заливани с боя или издрасквани със спрейове.