Президентите Джо Байдън и Еманюел Макрон се срещнаха на четири очи в Рим за първи път след дипломатическата криза между САЩ и Франция.
В средата на септември Франция отзова своите посланици от Вашингтон и Канбера в контекста на новото тристранно споразумение в областта на отбраната и сигурността между САЩ, Австралия и Великобритания.
AUKUS, както е известно, ще бъде платформа с цел задълбочаване на сътрудничеството между трите държави и е насочено преди всичко към намаляване на регионалното влияние на Китай, но в същото време саботира френски договор за строеж на подводници на стойност 56 милиарда евро.
Париж определи това действие като "удар в гърба".
В тази връзка целта на срещата между Байдън и Макрон бе да възстанови доверието на съюзниците в НАТО.
Американският държавен глава призна, че страната му е действала "непохватно", а самият той останал с впечатлението, че Франция знае за подготвянето на AUKUS и сделката с подводниците. Той определи Париж и като "изключително ценен партньор".
"Твърде много неща сме направили заедно. Страдали сме, празнували сме и ценим твърде много всичко, за да си позволим да го развалим. В момента сме в преломна точка на историята. Нещата се променят, а фигурите по шахматната дъска се местят", каза той.
На въпрос дали е доволен, че отношенията са поправени, Макрон отговори:
"Изяснихме каквото трябваше да се изясни. Сега важното е да бъдем сигурни, че подобна ситуация няма да се повтори в бъдеще."
Той също така добави, че е било изяснено значението на индо-тихоокеанския регион и желанието за сътрудничество между двете държави.
Дългоочакваната двустранна среща Байдън и Макрон се състоя в навечерието на насрочената за събота и неделя среща на страните от групата Г-20 в Рим и след това форумът на ООН за климатичните промени, който ще се състои в Глазгоу.
По-рано пък Байдън посети папата във Ватикана и италианския премиер Марио Драги.