Над половината от българите смятат, че Европейският съюз трябва да постави общата отбранителна политика като приоритет, докато едва 13% намират въпроса за второстепенен по важност. Това става ясно от проучване на агенция IPSOS за "Евронюз", цитирано от БГНЕС.
Изследването е проведено сред 26 000 избиратели от държавите членки на ЕС, като то е представително за 96% от населението на блока.
Близо половината европейци са на мнение, че ЕС трябва да подобри общата си военна стратегия на фона на войстващата Русия и колебанията в подкрепата от САЩ.
Дори една трета от най-евроскептично настроените гласоподаватели смятат, че ЕС трябва да даде приоритет на общата отбранителна политика, отбелязват от агенцията.
Особен приоритет на този въпрос се поставя най-вече в държави като Финландия и Полша, които се намират близо до Русия и се притесняват от агресивното отношение на Кремъл.
Далеч по-ниска е обаче подкрепата в Унгария, чието правителство многократно е блокирало санкциите срещу Русия и подкрепата за Украйна, и в Австрия, чиято конституция защитава неутралитета.
Данните показват, че с наближаването на европейските избори през юни тази година, три въпроса излизат на преден план като тревожещи гражданите - инфлацията, неравенството и миграцията.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която в момента е в кампания по преизбирането си, постави отбраната в центъра на своята платформа.
Но обещанията на Фон дер Лайен за европеизиране на разходите за отбрана може да се сблъскат с препятствия, тъй като в миналото армиите винаги са били под контрола на държавите членки.