Швейцария реши покриванията за лице, освен когато е по медицински причини, да бъдат забранени, като това включва и забрана за бурки и никаб, носени от мюсюлманските жени в страната.
Това стана с гласуване на референдум по темата, като крайните резултати бяха изключително близки - 51,2% в подкрепа на забраната срещу 48,8% срещу нея при избирателна активност от 50.8%.
Така на практика на всички граждани, живеещи на територията на Швейцария, се забранява да покриват пълно лицето си в откритите градски пространства, включително молове, магазини и т.н. Изключение в случая правят медицинските маски, носени по здравословни причини.
Предложението за забраната идва от дясната Швейцарска народна партия, която води кампанията за референдума с лозунги като "Да спрем екстремизма" и "Спрете радикалния ислямизъм!".
Междувременно след излизането на резултатите водещата швейцарска ислямска група Централния съвет на мюсюлманите заяви, че това е "мрачен ден" за мюсюлманите.
"Днешното решение отваря стари рани, допълнително разширява принципа на правното неравенство и изпраща ясен сигнал за изключването на мюсюлманското малцинство", се казва в изявление на Централния съвет на мюсюлманите, като се добавя още, че те ще оспорват решението в съда.
Швейцарското правителство застана срещу забраната за покривалата за лице, като се аргументира с това, че не зависи от държавата какво могат да носят и какво не могат да носят жените.
Швейцарското правителство се аргументира срещу забраната, като заяви, че не зависи от държавата да диктува какво да носят жените.
Според изследване на университета в Люцерн, на практика в Швейцария бурки и никаби почти не се носят, като в случая става въпрос за засегнати няколко десетки жени. Около 5% от населението на Швейцария от 8,6 милиона души са мюсюлмани, повечето произхождат от Турция, Босна и Косово, като религиозните жени сред тях предпочитат забрадки пред това да покриват лицата си.
Самата забрана по никакъв начин не споменава бурките, но въпреки това в общественото пространство именно този аспект от идеята беше най-силно застъпен. Новата забрана би засегнала и много от протестиращите срещу ограничаването на гражданските права заради мерките срещу коронавируса, които скриват лицата си със скиорски маски.
Забрана за покриването на цялото тяло на публично място съществува още във Франция, Австрия, България, Белгия и Дания.