Доскоро режисьорът Джеймс Гън беше един от най-популярните гости на фестивала Comic Con. Именно тук Гън показа първите кадри от "Пазителите на галактиката" през 2013 г. - филмовата адаптация по Marvel, която го превърна в звезда.
По ирония, Comic Con се превърна арена за сериозен скандал, който сложи край на отношенията между филмовия режисьор и продуцентите.
51-годишният Гън беше уволнен от проекта за трета част на "Пазителите на галактиката" по решение на Disney, компанията-майка на Marvel Studios.
Причината изглежда доста странна - хапливи и "политически некоректни туитове" на режисьора, писани в периода между 2009-2012 г., бяха извадени на показ от фигури на alt-right движението и шумни критици на Холивуд като Майк Чернович и Джак Пособиец.
"Обидното отношение и посланията, които бяха открити в профила на Джеймс в Twitter, не могат да бъдат защитени и не се вписват в ценностната система на нашето студио. Затова прекратихме бизнес отношенията си с него", се казва в позиция на ръководството на Disney.
Някои от туитовете на Гън, около които се разгоря PR-пожарът, са с почти десетилетна давност и са изтрити от самия него - не е ясно дали някой в Disney е бил наясно със съществуването им в публичното пространство още преди "Пазителите..." да бъдат възложени на Гън преди 5 години.
Тематиката на шегите му обаче е свързана с теми-табу за Disney, особено в чувствителния контекст на #MeToo, като изнасилванията и педофилията.
Едно от съобщенията му гласи: "Най-хубавото нещо на това да те изнасилят е моментът, в който всичко свърши, и си кажеш "Ех, колко е готино да не те изнасилват".
Самият Джеймс Гън се опита да се защити и извини едновременно: "Когато започнах работа, гледах на себе си като на провокатор. Правех филми и разказвах вицове, които бяха възмутителни, разчупваха табуто. Развих се като личност, а с това се промени и работата, и чувството ми за хумор".
"Думите ми от преди близо десетилетие бяха тотално неуспешни и жалки опити за провокация. Съжалявам за тях от много години - не само защото бяха глупави и неадекватни, не само защото не бяха особено смешни, а и защото те не отразяват личността ми днес", пише той.
Истината е, че това не е първият случай, в който режисьорът се дистанцира от миналото си. През 2012 г. публикува извинение заради статия в блог, след която го упрекнаха в хомофобия. По това време обаче Гън беше известен повече като автор на независими филми, а не като сценарист и режисьор, отговорен за милиарден франчайз под крилото на компания, насочена към семейната аудитория като Disney.
От гледна точка на имиджа на компанията - случаят около Гън е бедствие. Самото споменаване на Disney и "педофилия" в общ контекст е катастрофа, независимо дали директорите на студиото просто са игнорирали миналото на режисьора, или не са си свършили работата, преди да го наемат.
Гневът на публиката обаче беше насочен по-скоро срещу Disney, отколкото срещу Гън. Реакциите след новината за уволнението му бяха в сходен тон:
"Човекът е написал няколко тъпи шеги в Twitter през 2009 г., не е навредил на никого. Това не е Роман Полански"
"Уау, уволнен за вицове. Ставаме все по-тоталитарно общество с всеки изминал ден. Не казвай нищо, което минава границата на идеологията, защото ще бъдеш изгонен. А кога ще започнете да вкарвате хора в затвора за шегите им? Опасно време".
"Навремето Робърт Дауни-джуниър беше наркоман, който никой нямаше да вземе на работа. Сега той е Железният човек. В миналото Крис Прат беше дебелак. Сега е Звездният повелител. В миналото Дейв Баутиста беше кечист. Зоуи Салдана също не се е родила като зелена извънземна мацка. Оставете Джеймс Гън на мира!"
Самият актьор Дейв Баутиста, който изигра Дракс в "Пазителите на галактиката" през 2014 г., не се поколеба да изкаже недоумението си от удара по режисьора.
"Имам много за казване, но засега ще кажа само това: Джеймс Гън е един от най-любезните, грижовни, добродушни хора, с които съм се срещал в живота си. Той е мил, внимателен и се грижи както за хората, така и за животните. Направил е грешки. Всички сме правили. Не съм ОК с това, което се случва с него", написа Баутиста в Twitter.
Дейвид Дастмалчиан, който играе във филмите за Ant-Man, също защити Гън.
"Казвам го от години - Джеймс Гън е един от най-страхотните хора, които познавам - както в професионално, така и в лично отношение", написа той.
Решението на Disney да отстрани режисьора дойде бързо и непоколебимо. Само преди няколко седмици по подобен начин беше решен и проблема с актрисата Розан Бар, която беше остранена от собствения си сериал по ABC (телевизия на Disney) заради обиден туит.
Компанията отдавна се стреми да избягва каквито и да било публични противоречия - когато тийнейджърската драма "Хлапета" беше оценен като неподходящ за аудитория под 17 г., Disney отказа да сложи името си като разпространител. Няколко години по-късно ABC започна да излъчва предупреждение за родителски контрол по време на епизодите на шоуто с Елън Дедженерис, след като тя обяви, че е хомосексуална.
Появата на новината за уволнението на Гън по време на Comic Con се превърна в нежелано припомняне на грозния свят на реалността отвъд крепостните стени на форума за фенове на комикси, sfi-fi, манга, супергерои и др. Проблемите на живота, от който киноманите бягат във фантазията си, се появиха в най-неподходящия момент, дори когато Comic Con отвори врати за дискусионни панели по казуси като #MeToo движението и други социални проблеми.
Рязкото отстраняване на Джеймс Гън тепърва ще бъде обсъждано. Едва ли то ще сложи край на кариерата му, но със сигурност е тежък удар по поредицата "Пазителите на галактиката", чийто последен сценарий той е дописвал точно преди да бъде уволнен.
Дебатът обаче няма как да не засегне и проблема с все по-задушаващата среда в Холивуд, в която професионализмът вече няма значение, а чувството за хумор от преди десетилетие се смята за достатъчно основание да загубиш работата си.