Netflix съсипа финала на "Тетрадката"

Netflix си навлече гнева на потребителите, посягайки на една от най-значимите съвременни филмови класики.

"Тетрадката" (2004) на Ник Касаветес е сред най-романтичните филми на всички времена. Създаден по едноименния роман на Никълъс Спаркс от 1996 година, той разказва за любовта между Ноа и Али. Двамата младежи, в ролите - Райън Гослинг и Рейчъл Макадамс, се влюбват през 40-те години на миналия век.

Историята направи известни двамата актьори и се превърна в любим филм на зрители от различни поколения. Най-ключов за успеха му е финалът (внимание - спойлери).

В него виждаме остарялата Али, която страда от деменция, и любимият й Ноа, който не я е оставил дори в най-трудния момент от живота й. Въпреки че децата им вече са загубили надежда някога майка им отново да ги познае, възрастният Ноа (Джеймс Гарнър) всеки ден разказва на любимата си тяхната история, убеден, че тя ще си спомни. И наистина, за миг тя се връща в реалността и го разпознава.

Паметният финал, който обикновено докарва зрителите до сълзи, показва как малко след този проблясък на паметта двамата лягат един до друг и заспиват сън, от който никога не се събуждат, а на следващата сутрин медицинската сестра ги открива.

Стрийминг платформата Netflix обаче е избрала да отнеме именно този финал от зрителите си във Великобритания, избирайки да остави героите живи. В променения вариант на филма след разговора между двамата герои, в който става ясно, че Али разпознава Ноа, не следва сцената с медицинската сестра, а с птици, които летят на спокойно езеро.

Според феновете този финал лишава филма от истинската му сила и онова, което им носи най-силна емоция.

„Не съм по големите романтични филми, но съм гледал „Тетрадката" и Netflix, онова, което сте направили не е окей, онзи край беше красив и е всичко, за което мога да се надявам в брака си, че когато финално захапя пръстта, мога да си отида с човека, когото обичам. Не смейте да ми отнемате това! Върнете ги", пише един от разгневените потребители в Twitter.

Оказва се, че промененият финал е предложен не само на британските зрители. Очаква се на 15 март платформата да направи достъпен филма със същите промени и за зрителите в САЩ.

Все още не е ясно по каква причина платформата, която предлага платено филмово и телевизионно съдържание, е избрала да променя класиката.

#1 AZ 28.02.2019 в 15:20:11

Почнат ли да се пипат произведения на изкуството (филми, книги) без разрешение на техните автори, нещата отиват към диктатура - новата политкоректност. Връщаме се години назад, когато цензурата режеше филмови сцени и редактираше книги, които не бяха в унисон с партиината линия.

#2 cavalec 24.03.2019 в 17:41:56

Никой върху нищо не посяга и не разваля, стига да си добре информиран и да имаш желание да четеш. Никълъс Спаркс замисля "Калхун сага" още преди да почне да пише първия роман. На българският пазар около 2010 година излезе продължението на "Тетрадката", което е част от тази сага замислена от Спаркс. Казва се "Един ден- един живот", на английски "The Wedding", чийто първи тираж е 2003 година. Една година преди да излезе на екран филмът "Тетрадката". Дъщерята на Али и Ноа се е задомила набързо без да изживее сватбата на мечтите си, затънала в рутината на гражданския брак, отношенията с мъжа й започват да се разпадат, в резултат на което самият той отива да търси съвет, как да възстановят отношенията си при бращата й - самият Ноа Калхун, който е жив, и храни всеки ден на кейчето пред къщата си Лебед, за който смята, че е преродената Али. И всичко това е ирония имайки предвид, за тези , които са чели първата книга, че финалът й е малко по-различен от филмовата адаптация. Има подробно описание как душите на Али и Ноа напускат телата им и се сливат, образувайки божествена светлина, която се слива с безкрая. Може би летящите птици на финала на филма е по-добрата аналогия на този момент. Така, че нито Нетфликс, нито който и да е режисъор или компания са престъпили авторските права на съдържанието, без съгласието на съответните хора. Може би е време феновете да почнат да четат. ще се изненадат колко всъщност различно е книжното съдържание на "Тетрадката". По мое мнение филмът е по-добър. Но пък за Скъпи Джон, филмът беше зле, а книгата по-хубава.

Новините

Най-четените